Superligaen kan godt spænde sikkerhedsselen.

For med Frederik Birk i cheftrænersædet har Brøndby fået en karakter, som kommer til at sætte et stort aftryk på hele ligaen.

Den 35-årige cheftræner kommer ikke til at gå til den store opgave med en debutants ydmyghed. Han oser af selvtillid, som havde han flere Champions League-trofæer stående hjemme på hylden.

Når Frederik Birk entrerer et rum, ankommer den fremskudte brystkasse flere sekunder før resten af kroppen. Hagen er så højt hævet, at man kan kigge direkte op i næsen på ham. Og den britpop-inspirerede frisure er så millimeterskarp, at man kan skære sig på den.

Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix

Hvor stammer den autoritet og tro på sig selv dog fra?

»Nu skal jeg jo ikke rose mine forældre for meget,« fortæller Frederik Birk, da B.T. sammen med en håndfuld andre medier møder ham i foyeren ved Brøndby Stadion. 

»Men jeg har nok som enebarn fået lov til at udfolde mig. Og jeg haft nogle gode rammer for at få bygget nogle værdier ind i et ungt menneske.«

»Og på et eller tidspunkt står man og tænker 'nu er jeg fandeme dygtig til det, jeg laver'. Og det tænker jeg om mit trænerliv.«

»Men lige nu er jeg far på niende måned, og jeg vil sige, at der mangler jeg stadig en lille smule – og det arbejder jeg på at blive bedre til.«

Frederik Birk er født i Køge. Han er uddannet i statskundskab, og han har undervist i 'Global Economics & Political Science' på Køge Handelsskole.

Og så var han i 2018 kampagnekoordinator på iværksætter Tommy Ahlers valgkampagne, der endte med, at den tidligere Løvens Hule-profil kunne kalde sig uddannelses -og forskningsminister.

Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Nu er Frederik Birk cheftræner for Brøndby. Vi fik allerede en smagsprøve, da han vikarierede i 2024's sidste kamp – pokalsejren over AGF. Her kunne man i en video fra Brøndbys omklædningsrum se den unge træner nærmest med fråde om munden og mord i øjnene sende sine spillere på banen. 

»Jeg ved ikke, om jeg vil kalde det 'craziness',« fortæller Brøndby-profil Nicolai Vallys.

»Men hans bryst er højt, og han har en masse autoritet. Og en masse tro på sig selv. Han tror 100 procent på den retning, han går i. Der er ikke noget, der kan påvirke ham.«

Den selvtillid var også en af de primære grunde til, at den 35-årige uprøvede træner landede det eftertragtede chefsæde. Det fortæller Brøndbys nye tyske fodbolddirektør, Benjamin Schmedes.

»Når man ansætter så ung en træner, så er man nødt til at se en selvtillid hos ham. Man bliver nødt til at sikre sig, at han står oprejst, når der kommer stormvejr. Og jeg tror virkelig på, at han kan håndtere det,« understreger Benjamin Schmedes.

»Så det var virkelig noget, jeg var imponeret over. For jeg ved, at i fodbold vil der være rystelser indimellem.«

Frederik Birk bekymrer sig slet ikke om rystelser.

»Nej. Jeg skal vinde en helvedes masse fodboldkampe. Det er jo for fanden det, det går ud på.«

»Og jeg er jo heller ikke i tvivl om, at det kommer vi til.«

Birks første opgave som permanent Brøndby-træner bliver Superliga-kamopen hjemme mod Viborg om en måneds tid.