Når du er Tottenham-træner, så skal du ikke associeres med Arsenal. Punktum.
Det er parolen for mange Spurs-fans, der gennem 100 år har haft The Gunners som deres værste fjende.
Holdets danske træner Thomas Frank blev set med et Arsenal-krus før onsdagens nederlag mod Bournemouth, og den er ikke god, selvom han selv påpegede, at han ikke havde opdaget ærkefjendernes logo.
»Det er jo benzin på kritikernes bål,« siger B.T.s fodboldekspert Jannick Liburd.
»Isoleret set er det ikke en graverende fejl, men med de dårlige resultater og hans tidligere fremhævelse af Arsenals ‘Invincibles’ ved sit første pressemøde som Tottenham-chef sætter det ham i ubekvemt lys og giver fansene endnu mere anledning til at kritisere ham.«
For få dage siden roste Frank også Arsenal for at være tålmodige i deres genopbygning under Mikel Arteta, hvilket nu har båret frugt for Premier Leagues førerhold.
Danskerens mandskab ligger omvendt på den sløj 14. plads - 21 point efter rivalerne.
