Blot fire ud af 27 spillere fik ingen spilletid i Danmarks sidste to testkampe op mod EM i Tyskland.
Og især én af de fire, som trak sorteper hos Kasper Hjulmand, stod i en uvant situation.
Mathias Jensen plejer nemlig at være blandt landstrænerens foretrukne, men i øjeblikket kigger han langt efter minutter til EM.
»I forhold til spilletid synes jeg, det er svært. Der er 26 mand med, og jeg havde en forventning om, at det ikke var alle, der fik spilletid. Og det blev så mig,« siger Mathias Jensen og fortsætter:
»Men jeg ved, at der kan ske meget til en slutrunde. Jeg tror ikke Mikkel Damsgaard var tiltænkt en stor rolle i 2021, og han endte med at stjæle alle overskrifter,« siger han til pressen under landsholdets farvel i Tivoli.
Ifølge Mathias Jensen har han ikke fået nogen forklaring fra Hjulmand.
Se hele interviewet i videoen ovenfor.
Spilfordeleren havde fået minutter i de seneste fem kampe inden de to tests mod Norge og Sverige. Mens han også har spillet 30 landskampe i alt.
Bænkpladserne fik derfor B.T.s sportschef, Lasse Vøge, til at kalde Mathias Jensen 'ugens taber' i podcasten 'Transfervinduet - Ugens Rapport' lørdag efter Norge-kampen.
Han uddyber hvorfor, samt hvilken ny dansk profil, han er blevet overhalet af 9 minutter og 35 sekunder inde i podcasten.