»Jeg blev forelsket igen med det samme. Det kan jeg tydeligt huske.«

Hans fars død havde ellers taget lysten fra ham. I stedet var det alkohol og fester, der trak i den før så fodboldforelskede 13-årige dreng fra Silkeborggade på Østerbro i København.

I to år droppede han alt med den bold, som han siden barnsben har drømt om at sparke til på de største scener rundt om i verden.

Intet tydede på, at drømmen skulle gå i opfyldelse. Men nu, syv år efter lungekræft tog hans far fra ham, står danske Henrik Meister på de græstæpper, han har drømt om - efter at være blevet solgt for over vanvittige 100 millioner kroner.

B.T. har mødt den danske komet, hvis rejse næppe er set lige i Danmark. For den involverer deltidsjob i Fakta, droppede uddannelser og en fuldstændig anonym tilværelse indtil for ganske nylig.

»Jeg har altid tænkt, jeg ville være professionel fodboldspiller og aldrig været træt af fodbold, men min fars død gik mig på. Jeg gik død i fodbold, så jeg spillede ikke, fra jeg var 13 til 15.«

»En dag tog min onkel fat i mig. Han synes, det var synd at se mig sådan. Jeg nød ikke livet, som jeg gjorde, da jeg var yngre og spillede fodbold. Det var på banen, jeg hørte til, sagde han.«

»Han havde helt ret. Jeg kan tydeligt huske den dag i Fælledparken, jeg var ude at spille for sjov første gang igen med støvler. Det hele faldt på plads,« siger Meister, der med ét blev forelsket i fodbolden igen - med sin far som motivation:

Henrik Meister brugte fire minutter på at score sit første mål i Ligue 1.
Henrik Meister brugte fire minutter på at score sit første mål i Ligue 1. Foto: Jeremias Gonzalez/AP/Ritzau Scanpix
Vis mere

»Det var en af min fars drømme, at jeg skulle lykkes. Min mor plejer altid at sige, han kigger med oppefra, så jeg skal jo gøre ham stolt.«

Og så begav han sig ud på en mission, som få ville have turdet.

For selv om han bare tøffede rundt på B1903s upåagtede ungdomshold, sagde han farvel til skolen og satte alt ind på et liv, der skulle føre ham mod en professionel karriere.

»Der var en dag, hvor det slog mig, at de andre spillere på akademierne trænede mere end mig. Så hvis jeg gik i skole og kun trænede to gange om ugen, vidste jeg, det ikke var nok.«

»Jeg spurgte min mor om lov til at droppe ud af gymnasiet, tage et fritidsjob og så træne på de ting, jeg ikke var så skarp til,« fortæller Meister, der nåede lidt over et halvt år af 1.g på Vibenshus Gymnasium.

I stedet skiftede han hverdagen ud med et formiddagsjob bag kassen i Fakta, individuelle eftermiddagstræninger med uendelige gentagelser af skud og driblinger og så holdtræning med drengene fra B1903.

Fuld af tro på, at karrieren nok skulle blive professionel.

»Jeg har altid været stor fan af typer som Ronaldo og de store egoer - ment på en god måde. Det handler om at have selvtillid og at tro på sig selv,« siger Henrik Meister og tilføjer:

»Mine kammerater synes, det var lidt sjovt, at jeg gjorde det, men støttede mig også. Min mor havde det svært med det. Det gav også nogle problemer derhjemme, skal jeg være ærlig at sige. Hun følte, det var surrealistisk og følte ansvar for, at jeg fik en uddannelse, og særligt når jeg ikke spillede på et højere niveau.«

»Så vi lavede en aftale om, at jeg skulle starte igen, hvis jeg ikke var professionel indenfor et år. Det blev jeg ikke, så jeg startede på Frederiksberg HF igen,« husker Meister, der dog hurtigt måtte melde sig ud igen.

For karrieren begyndte så småt at tage fart i 2021.

I en testkamp for B 1903s Serie 2-mandskab for blot godt tre år siden blev Henrik Meister opdaget af 2. divisionsholdet FA 2000.

Her nåede han at spille et halvt år, før Fremad Amager i 1. division slog til. Halvanden sæson blev det til, før norske Sarpsborg købte den høje og fysisk stærke angriber sidste sommer.

Og denne sommer tog kometkarrieren så endnu en vild drejning, da Meister på syv kampe efter sommerpausen i norsk fodbold nettede otte gange og således havnede på radaren hos flere af de største klubber rundt om i verden.

Foto: Francois Nascimbeni/AFP/Ritzau Scanpix
Vis mere

Men det var franske Rennes, der slog til. 

I en gylden aftale - og et historisk stort salg for nordmændene - røg Meister til Frankrig i en handel, der kan indbringe klubben op mod 105 millioner kroner.

Og Meister er startet i utrolig fart, da han brugte bare fire minutter på at score sin første kasse.

»Det var helt vildt. Adrenalinen var helt oppe. Jeg lavede en fejlaflevering efter min scoring, kan jeg huske, for jeg kunne ikke mærke mine fødder,« griner Meister og reflekterer over sin rejse:

»Den sidste måned er gået ekstremt hurtigt. Der er kommet meget opmærksomhed, og det er mærkeligt at se, men jeg prøver at tage det stille og roligt.«

»Men det er fedt, og det synes min mor også. Vi er glade for det valg, jeg tog. Der var også et vist pres på mig - både overfor mig selv og min mor. Så det er rart, at det er lykkedes hertil. Nu skal jeg bare spille og fokusere på Rennes.«

Og mor kan også se frem til at blive forkælet af sønnike, hvis liv aldrig bliver det samme økonomisk igen.

»Jeg har lovet min onkel en fed bil, så det kan være, han får sådan en om et stykke tid, og så skal min mor bare passes og plejes,« smiler Meister, der for tiden er med det danske U20-landshold i Sverige.

Det er første gang nogensinde, at han er i de danske landsholds søgelys.

Det bliver næppe den sidste.