Landstræner Brian Riemer må se bort fra sin foretrukne venstreback, skadede Joakim Mæhle, når Danmark lørdag og tirsdag jagter direkte kvalifikation til næste års VM-slutrunde i Nordamerika.

Landstræneren indikerer, at Patrick Dorgu får chancen mod både Belarus og Skotland, og han håber, at Dorgu med stærke præstationer kan gøre ham mere i tvivl, når han fremover skal besætte pladsen i venstre forsvarsside.

- Nu får Dorgu chancen. Han er en anderledes type, og offensivt er han en fantastisk spiller at have på venstre back. Han har stadigvæk udviklingsområder, det ved både han og vi, men han er også stadigvæk ung.

- Han er helt klar til at spille de her landskampe, for han spiller kamp næsten hver uge for Manchester United, hvor han møder de bedste spillere i verden. Så derfor er jeg ikke i tvivl om, at han er klar.

- Han skal ind og vise, at han kan føre de lovende takter ud i nogle gode præstationer for landsholdet, og det glæder jeg mig til at se, siger Brian Riemer.

Han klandrer sig selv for ikke at have benyttet sig mere af Dorgu i løbet af sit første år som dansk landstræner.

21-årige Dorgu startede i marts inde i Nations League-udekampen mod Portugal, da Mæhle blev hjemme ved sin højgravide kone. Derudover er det kun blevet til starter mod upåagtede Litauen og lørdagens modstander, Belarus, under Riemer.

- Ingen er i tvivl om Patrick Dorgus kvaliteter. Han har fortjent mere, end jeg har givet ham, hvis jeg skal være helt ærlig.

- På baggrund af hans meritter kunne han godt have fået mere spilletid af mig. Det sjove er, at han lige nu spiller mindre på klubplan, end han har gjort i det seneste år, hvor jeg har været landstræner, siger Riemer.

Han håber, at Dorgu brillerer og spiller sig ind i varmen på samme måde, som Victor Froholdt har gjort.

- Alle spillere kan rokke ved min opfattelse. Dorgu er i tæt konkurrence med Joakim Mæhle, og forskellen på dem er lille. Nogle gange mener jeg, at den ene kamp passer bedre til den ene end til den anden. Forhåbentlig gør Patrick det godt i de kommende kampe, så jeg er endnu mere i tvivl fremover.

- Det var også sådan, Victor Froholdt kom til at spille fast. Han bragte mig i tvivl med gode præstationer, og sådan skal det være. Jeg elsker ved fodbold, at intet er selvskrevet.

- Ingen kommer på, fordi de er ældre eller har gjort det godt før i tiden. Patrick skal bruge de her to kampe til at bringe sig selv i en position, hvor han gør mine fremtidige valg sværere, siger Riemer.

Han bemærker, at Dorgu er vant til at spille wingback for Manchester United ved siden af en kæde med tre centrale forsvarsspillere. På landsholdet er der kun to midtstoppere, og det stiller større krav til Dorgus defensive evner.

I løbet af sine ti første landskampe har Dorgu scoret to gange, men den aggressive hurtigløber har også gjort sig uheldigt bemærket ved at begå straffespark mod både Schweiz og Portugal.

Riemer er sikker på, at den uheldige tendens bliver pillet ud af hans spil med tiden.

- Han har alt. Han har en fysik, der ikke kan blive bedre. Han løber vanvittigt hurtigt, man kan ikke skubbe ham væk, og han er aggressiv i sit spil. Han har hele pakken.

- Men han er en ung mand, der i forhold til Joakim Mæhle ikke har stået i så mange afgørende situationer, og den erfaring er han helt naturligt ved at opbygge i øjeblikket, siger Riemer.

Den potentielle landsholdsdebutant Nikolas Nartey er udtaget som gardering på venstre back.

Opgøret mellem Danmark og Belarus begynder klokken 20.45.

/ritzau/