Raseriet vil ingen ende tage.
Og fodbold-Danmark er lige nu ved at koge over. Alle er stiktossede.
For efter tirsdagens enorme fiasko, hvor det danske landshold missede VM, er der nærmest sat ild til de sociale medier.
Her kræver stort set samtlige danske fodboldfans nemlig, at landstræner Brian Riemer samt DBU' fodbolddirektør, Peter Møller, bliver fyret – omgående.
Begge er dog allerede blevet fredet. Senest Peter Møller, som ikke skal frygte for sit job, har administrerende direktør hos DBU, Erik Brøgger Rasmussen, netop slået fast over for Bold.
Og raseriet blandt de danske fans har da også taget overhånd, mener B.T.s sportsredaktør, Lasse Vøge:

»Jeg forstår slet ikke, at det er en diskussion at fyre Møller. Nu må folk også lige slappe lidt af.«
»Ja, vi er skuffede, og det er naturligt, man vil se hoveder rulle, men vi må også lige trække vejret. Slå hjernen til, folkens.«
Det er særligt de seneste års mange slutrunde-kvalifikationer og en historisk EM-semifinale, der får Lasse Vøge til at opfordre de danske fans til at slå koldt vand i blodet:
»Under Peter Møller har Danmark kvalificeret sig til alle slutrunder bortset fra det her VM. De holder sig i øverste lag i Nations League, og de har været i en EM-semifinale.«
»Kig på de nationer, vi naturligt sammenligner os med. Norge og Sverige har nærmest ikke været til nogen slutrunder før nu. Skuffelsen er forståelig og enorm, men vi er ikke dér, hvor det skal udløse et decideret blodbad i DBU. Lad os tage den efter EM-kvalifikationen,« afslutter B.T.s sportsredaktør.
Danmark tabte tirsdagens drama i Prag efter straffesparkskonkurrence.
Dermed er det danske landshold ikke med ved VM for første gang siden 2014.



