Endnu en kæmpe stjerne er klar for en saudiarabisk klub.

Manchester City har solgt Riyad Mahrez til Al-Ahli SFC i Saudi-Arabien

Riyad Mahrez er den seneste store profil til at skifte til saudiarabisk fodbold.

Fredag bekræfter Manchester City, at klubben har solgt den 32-årige algerier til Al-Ahli SFC i Saudi-Arabien. Mahrez havde egentlig kontrakt to år længere.

Riyad Mahrez var med til at vinde Champions League-titlen i juni.
Riyad Mahrez var med til at vinde Champions League-titlen i juni. Foto: Jonathan Moscrop/Ritzau Scanpix
Vis mere

Gennem hele sommeren har kantspilleren, der er opvokset i Frankrig, været rygtet til den pengestærke og oprustende fodboldliga.

I Al-Ahli skal han være holdkammerat med flere tidligere Premier League-profiler.

Angriberen Roberto Firmino og målmanden Edouard Mendy er tidligere på sommeren skiftet til klubben.

Mahrez nåede at spille fem år for Manchester City. Han scorede 78 mål og lavede 59 måloplæg i 236 kampe for Josep Guardiolas mandskab. I juni var Mahrez med til at vinde Champions League-titlen.

Inden tiden i City fik han sit internationale gennembrud i Leicester City, som han højst overraskende var med til at gøre til engelsk mester i 2015/16-sæsonen.

Listen af stjerne i den saudiarabiske liga bliver bare ved med at vokse og vokse efter, at Cristiano Ronaldo skiftede til Al Nassr tilbage i december måned.

Liverpool har også solgt en stor profil til en saudiarabisk klub. Det kan du læse mere om HER.

Lyt til det store And eller ej-show. Transfer-podcasten hvor det er lytternes ører og øjne, der er den absolutte STJERNE i showet.

  • Italienske fodboldkøbmænd spottet på OK-tank i Odense kl. 14.31
  • Ove Flindt-Bjerg iført München Gladbach-tøj spottet i FCM med ukendt tysker
  • FCK-stjernefrøet Noah Sahsah spottet med agent til Brøndby-kamp

Kom med indenfor i podcasten, der er centrum for alle transferrygter. Lyt til udsendelsen herunder eller find det på Apple podcast eller Spotify: