Om under to uger sætter den tidligere landsholdsspiller Christian Poulsen sig til rette i en helt ny rolle.

Det bliver nemlig første gang, at han skal agere ekspertkommentator på tv, når Tottenham og Qarabag tørner sammen i London i Europa League 26. september.

Det sker på Disney+, hvor Poulsen fredag blev præsenteret som en del af streaminggigantens nye hold.

»Jeg glæder mig og har sommerfugle i maven,« fortæller den tidligere FCK, Liverpool og Juventus-spiller til B.T.

Han er klar over, at han nu træder ind i en verden, hvor fodboldfans har mindst lige så mange holdninger til hans præstation ved mikrofonen, som de havde til hans spil på banen som aktiv.

»Det er jeg ikke nervøs for, men jer er ærekær og vil gerne gøre det godt.«

»Med den verden vi lever i med sociale medier, vil der altid være nogen, der mener, at jeg er verdens dårligste til det. Andre vil mene, at jeg er god til det,« siger han.

»Som spiller var der også meget kritik i aviserne. Men jeg vil nøjes med at lytte til kritik fra de mennesker, jeg arbejder tæt sammen med. Vores træner er Anders Bay (sportschef ved Disney+, red.), der også vil give mig feedback, så jeg udvikler mig. Den kritik, tror jeg, er mere konstruktiv,« fortsætter han.

Christian Poulsen havde egentlig ikke set sig selv som ekspertkommentator. Det var træneruddannelserne, der lokkede, hvorfor han også har været assistent i Ajax og på det danske landshold.

»Men jeg ville gerne prøve noget nyt indenfor fodbold.«

»Med landsholdet havde jeg også en rolle, hvor jeg sad på tribunen. Der kunne jeg jo kigge ned på Andreas Kraul, eller hvem der nu kommenterede. Jeg sad jo også og så spillet med headset på og snakkede med trænerne om, hvad der sker på banen,« fortæller Christian Poulsen, der nu vil formidle fodbold gennem skærmen til seerne.

Debuten bliver med den erfarne Zak Egholm som medkommentator.

»Zak har introduceret mig til de forskellige regler indenfor kommentering. Om hvornår man skal sige noget og helst ikke skal. Han har én rolle, og jeg har en anden.«

Zak Egholm har også sat ord på det kommende makkerskab med Christian Poulsen. Det kan du læse mere om HER.

Og HER kan du læse om Disneys kanin i hatten. De henter nemlig en studievært, der ikke tidligere har dækket fodbold.

B.T. Fodbold

Dagens episode er sponseret af HelloFresh - lækre måltider leveret til døren. Gå ind på HelloFresh.dk og brug koden TRANSFER. Den giver op til 1.199 kr. rabat på de fem første måltidskasser samt fri fragt på din første måltidskasse. Og hvis du bestiller nu, får du oven i købet gratis dessert med i alle kasser – resten af livet! Du kan også bruge koden, hvis det er mere end 12 måneder siden, du sidst har været kunde og du savner de lækre, nemme måltidskasser. I dag går vi tæt på flere landsholdsprofiler, et par usolgte juveler i Brøndby og en fræk spotting nord for København