Et særligt kapitel udspillede sig i Schmeichel-familiens ellers velpolstrede fodboldhistorie, da Cecilie Schmeichel sad i kommentatorboksen til kampen mellem Celtic og FC Midtjylland.
Her blev Kasper Schmeichel og de skotske gæster sat på plads af det danske tophold, og den erfarne landsholdsmålmand afslører nu, at han endnu ikke har talt med søsteren efter den aparte tjans som kommentator.
»Jeg har ikke haft chancen for at tale med hende om det endnu, men jeg tror måske, hun kommer op en af dagene,« siger Kasper Schmeichel fra landsholdslejren i Helsingør.
Samtidig fortæller han, at han ikke har genset kampen med søsterens kommentering, der fik roser med på vejen af B.T.
»Min VPN virker ikke godt nok til at se den stream, hvor hun kommenterede, så jeg ved ikke helt, hvordan det er gået,« siger han og smiler om kampen, der blev sendt på Disney+, og hvor Cecilie Schmeichel kommenterede på et såkaldt fanstream.
Manden med de 118 landskampe afslørede kort før opgøret, at han ikke anede, at søsteren var begyndt at dække fodbold på tv.

Men faktisk går hun og drømmer om mere kommentering – ligesom Kasper Schmeichel også selv har fået debut som ekspert på tv.
Men drømmer han selv om en fremtid på skærmen?
»Det ved jeg ikke. Det har jeg ikke rigtig tænkt over,« siger han.
I foråret var han ekspert i Viaplays studie i forbindelse med Champions League-finalen mellem Paris Saint-Germain og Inter.
»Det var sjovt. Jeg fik et opkald fra en, jeg kendte, der spurgte, om det var noget, jeg kunne tænke mig,« fortæller han.
»Jeg sad derhjemme alligevel, så jeg tænkte 'hvorfor ikke prøve noget nyt.' Det er ikke noget, jeg har gjort mig de store tanker om lige nu, men det var da sjovt at prøve.«


