FC København ved nu, hvilke bjerge der skal bestiges i Champions Leagues ligafase.

Det kommer til at være en blandet menu af spanske, tyske, italienske, engelske, aserbajdsjanske og kasakhiske retter, som FC København skal indtage i verdens største klubturnering.

Hjemmekampe mod Dortmund, Leverkusen, Napoli og FC Kairat Almaty, mens det danske hold skal besøge FC Barcelona, Villarreal, Tottenham og Qarabag.

Det er alt i alt en skidt lodtrækning. 

Youssoufa Moukoko får et gensyn med Dortmund. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Nej, det faktisk endnu værre, fortæller B.T.s sportsredaktør, Lasse Vøge:

»Det var dog en forfærdelig lodtrækning. Hjemmekampe mod to profilfattige Bundesliga-hold, Napoli og et kasakhisk hold er så sløjt, når alternativerne var Mbappe, Yamal eller Salah. Parken skal nok blive fyldt – men vi bliver snydt for stjernedrysset,« fortæller en skuffet Lasse Vøge.

Sportsredaktøren fortæller dog, at det danske hold nok skal få en masse stjernestøv på deres udebaneture:

»Det er der lidt mere af på udebaneturene London og Barcelona. Til gengæld suppleres de af nogle grå besøg i Villarreal og Qarabag. Det smager ikke rigtig af Champions League,« udtaler han og ser positive sportslige perspektiver i lodtrækningen:

»Det altoverskyggende mål må nu være at få skrabet de 11-12 point, der kan give avancement, sammen. Det er der mulighed for,« fastslår han.

FC København står over for deres syvende Champions League. Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

De eksakte datoer for FCK's Champions League-kampe er endnu ikke blevet fastlagt, men første runde starter under alle omstændigheder den 16., 17. og 18. september.

Den ottende og sidste spillerunde spilles den 28. januar 2026.