B.T.s dom: Konstant tv-brøler - hvem er det?
Der var målfest i Farum, mens FC Midjylland fik en mere uskøn sejr i Conference League-kvalifikationen.

Der var målfest i Farum, mens FC Midjylland fik en mere uskøn sejr i Conference League-kvalifikationen.

FC Nordsjælland fortsatte fænomenalt og vandt 5-0 over islandske Valur i Conference League, mens FC Midtjylland - noget kluntet - kom videre med 3-2 over irske Bohemians.
Her indtraf der også en gedigen tv-brøler, som blev gentaget igen og igen. Læs B.T.s dom her:

Der var fuld dansk plade i Conference League, hvor både FC Midtjylland og FC Nordsjælland spillede sig sikkert videre mod udygtige modstandere med henholdsvis 5-2 og 7-0 i det samlede regnskab.
FCM startede håbløst og fik to irske mål mod sig - som dog begge blev annulleret.
Men så fik de arbejdet sig ind i opgøret med to mål og særligt indskiftningen Philip Billing fik det hele til at spille for Ulvene i starten af anden halvleg. Men det holdt ikke længe.
Pludselig gav de nemlig et mål væk og mistede kontrollen igen. FCM-stjernerne kan bare ikke holde fingrene fra off-knappen.
Cheftræner Mike Tullberg må tage sig til hovedet over de usammenhængende præstationer for tiden, hvilket også blev udstillet i slutfasen, hvor FCM først scorede til 3-1, men siden lod et irsk trøstemål slippe ind.
Det er for sløset. Vågn dog op!


Hvem havde FCM dog på besøg?
Disney-eksperten Christian Poulsen lever sig virkelig ind i kampene, og han plejer at krydre det med stærke observationer og indsigt fra den flotte karriere, men...
Han tog simpelthen konstant fejl af Bohemians' ophav og kaldte dem nærmest konsekvent 'skotter', hvorefter førstekommentator Peter Piil venligt rettede til en vis morskab.
Lidt synd for skot..., vi mener irerne.

Danmark indtager Conference League. Du får lige overblikket her:
FC Midtjylland får glæde af HNK Rijeka fra Kroatien, mens FC Nordsjælland står over for et møde med FC Sheriff Tiraspol fra Moldova eller FC St. Gallen 1879 fra Schweiz.
FC København skal mød FC Inter Turku fra Finland eller FC Vaduz fra Liechtenstein.
AGF møder det portugisiske storhold Benfica i Europa League-kvalifikationen. Taber de her, så står den i stedet på Conference League-gruppespil.