B.T.s dom: Danskerne er verdens bedste folk – det her er en magtdemonstration
Der var liv og glade dage for alle pengene på Oslofærgen, da den blev erobret af de danske roligans.

Der var liv og glade dage for alle pengene på Oslofærgen, da den blev erobret af de danske roligans.

De danske landsholdsfans havde booket hele Oslofærgen inden landskampen mod Norge.
Læs B.T.s dom over turen herunder:
Jeg havde mine bange anelser.
Det skal jeg blankt erkende.
Mit eneste kendskab til Oslofærgen var fra biografens BioSpil, hvor den sløje hovedpræmie altid var en 'eksklusiv' tur med den nordiske færge.
Men mine fordomme blev gjort til skamme – for der var simpelthen de perfekte rammer for de danske landsholdsfans.
Danskerne havde en fest.

Barerne havde en kapacitet, der kunne ramme den store folkemængde. Der var både et kæmpe barareal og et lidt mindre, men begge havde livemusik, og så var der endda en natklub allerøverst – til de mest kække landsholdsfans.

Personalet var i forrygende humør og bidrog til landsholdsfesten. Der var arrangeret blandt andet quiz, vikinge-hårfletning og stemmeklargøring til at brøle på stadion.

Der var tilmed ristede pølser med brød, da timerne blev sene. Det er gennemført.

Overalt var der glade miner hos alle aldersgrupper ombord, som spændte fra folkeskoleelever til pensionister.

Maden fra buffeten hos Skagerak var ikke en kulinarisk oplevelse. Men udvalget var udmærket, det smagte fint og man blev godt mæt.

De fleste færgegæster i denne omgang havde nok også mest fokus på de våde varer.

På sådan en tur skal man kun benytte værelset på de få timer, man kan nå at sove. Det var der en fin seng på værelset til.

Alle de mennesker jeg snakkede med under turen nævnte det samme.
Hvor fantastisk det fællesskab, de danske landsholdsfans har. Alle snakker, griner og hygger sig med hinanden på tværs af alder, forskelligheder og alt det, der ellers kan skille os ad.
Det er unikt, smukt og tankevækkende. Efter sådan en tur er man fyldt med en følelse af, hvor fantastisk et land vi lever i – og Oslofærgen omfavnede det.
Her er B.T.s dom:
