Efter halvandet års fravær er han tilbage. Helt tilbage.
B.T. kan afsløre, at Jannik Vestergaard starter i fredagens vigtige EM-kvalifikationskamp mod Slovenien i Parken.
Den store og stærke midterforsvarer har ikke været en del af Kasper Hjulmands hold siden begyndelsen af juni 2022, hvor Danmark mødte Østrig i Nations League.
Siden bøvlede han med spilletiden i Leicester og var derfor ikke med i VM-truppen eller så skyggen af landsholdet til de andre kampe.

I denne sæson har 31-årige Jannik Vestergaard imidlertid været et meget sikkert kort på Leicesters mandskab i Championship, og han har høstet stor anerkendelse for sine præstationer.
Det fører nu også til en startplads i kampen mod Slovenien i et tremandsforsvar med Andreas Christensen og Joachim Andersen.
Yussuf Poulsen - redningsmanden fra den seneste landskamp, hvor Danmark ramte bunden med blot 2-1 over verdens dårligste fodboldnation, San Marino - er ifølge B.T.s oplysninger blevet foretrukket som sidemakker til Jonas Wind i stedet for Kasper Dolberg, ligesom Thomas Delaney er med igen efter sit skadesfravær.
Efter B.T.s afsløring har DBU offentliggjort startopstillingen, som lyder således i en 3-5-2-opstilling:
Kasper Schmeichel, Joakim Andersen, Jannik Vestergaard, Andreas Christensen, Joakim Mæhle, Pierre-Emile Højbjerg, Christian Nørgaard, Thomas Delaney, Victor Kristiansen, Yussuf Poulsen og Jonas Wind.
Der bliver med andre ord spillet med fysikken mod topholdet fra Slovenien, når EM-billetten fredag aften kan sikres i Parken.
