Superligaklubben Brøndby har fået en vigtig kontraktforlængelse på plads med et af de mest lovende talenter i dansk fodbold.

Den 17-årige angriber Jacob Ambæk har underskrevet en aftale, der binder ham til udgangen af 2028, oplyser superligaklubben på sin hjemmeside. Det er halvandet år længere end hans tidligere aftale.

Da han stadigvæk er under 18 år, er det ikke muligt at lave en længere kontrakt, end den han nu har indgået.

Forlængelsen vækker stor glæde hos fodbolddirektør Benjamin Schmedes, der nu står med bedre forhandlingskort på hånden, såfremt en udenlandsk bejler skulle være interesseret i at købe stjerneskuddet.

- At sikre Jacob på en længerevarende aftale har været en af de vigtigste opgaver de forgangne måneder. Det er yderst sjældent, at en 17-årig bider sig fast på et tophold, som Jacob har gjort det hen over de seneste måneder. Det siger noget om de unikke kvaliteter og ikke mindst den mentalitet, Jacob er i besiddelse af.

- Netop derfor har det været så vigtigt, at Jacob nu er Brøndby-spiller flere år frem i tiden. Det giver både ham og klubben en ro og sikkerhed til at skabe de allerbedste forudsætninger for ham at præstere og vokse i.

- Det giver tid til de udsving, der kan komme i en ung spillers karriere, men det giver også tid til både at udstikke og følge dén karrieresti, der for både Jacob og Brøndby er den mest optimale, siger fodbolddirektøren.

Ambæk slog sig for alvor ind på superligaholdet i løbet af efteråret, da cheftræner Steve Cooper viste ham stor tillid. Indtil videre har han scoret tre gange i løbet af sine 12 optrædener i Superligaen i denne sæson.

Den udvikling vil han gerne fortsætte.

- Jeg er rigtig glad for at forlænge aftalen og for at kunne spille her flere år endnu. Jeg elsker klubben og fansene, og jeg nyder virkelig at være her. Brøndby har vist mig stor tillid og fansene har været fantastiske i deres opbakning af mig, siger han.

Teenageren fik i november debut på U21-landsholdet som den tredjeyngste nogensinde.

Til gengæld får Brøndby ikke held med at forlænge kontrakten med midtbanestjernen Noah Nartey, hvis aftale udløber i sommeren 2027.

Fodbolddirektør Benjamin Schmedes siger til Viaplay, at klubben har givet Nartey et særdeles lukrativt tilbud, men at spilleren har meddelt klubben, at han ikke vil forlænge sin kontrakt, hvorfor et salg i løbet af januar nu er på tale.

- Vi har strakt os til det maksimale - måske længere end det - og vi må respektere, at Noah Nartey ikke vil forlænge sin kontrakt med os. Vi ved, at transfervinduet er åbent, og så må vi kigge på de tilbud, der kommer ind nu eller til sommer, siger Schmedes til Viaplay.

/ritzau/