En superstjerne, der har meddelt, han vil væk. En stor diskussion om en kontrakt. Fans i protester. Og en saga, der indtil videre ikke er afsluttet.

»Jeg synes ikke, han er ved at sætte sit eftermæle over styr. Tværtimod.«

Sådan siger marketings- og sponsorekspert Simon Bastiansen om hele situationen omkring Lionel Messi, der søndag ikke mødte op til coronatest og mandag blev væk fra træning.

En spiller, der har været i FC Barcelona i over 20 år, men som der i disse dage er meget virak omkring.

Han har meddelt, han vil væk, og mens han selv mener, han kan gå gratis, mener den spanske storklub det modsatte.

En stor gruppe fans har været på gaden i protest, men det kommer ikke til at ændre på Lionel Messis brand.

»Han vil spille på det vindende hold. Der er rigtig mange i hans kategori, der har skiftet klub, nærmest som vi andre skifter undertøj. Den type er han jo ikke. Det er fordi, det er taget ud til det ekstreme. Man har villet bygge hele holdet, klubben og brandingen op omkring Messi, og dermed har man kunnet gøre det i rigtig lang tid. Nu er den grænse nået, og det har man ikke råd til,« siger Simon Bastiansen.

For FC Barcelona vil det være en svækkelse at miste argentineren. En spiller, der er et ikon i klubben, og som rigtig meget er bygget op omkring.

Ifølge flere medier er det Manchester City med Pep Guardiola i trænersædet, der fører i kampen om Messis underskrift.
Ifølge flere medier er det Manchester City med Pep Guardiola i trænersædet, der fører i kampen om Messis underskrift. ALBERTO ESTEVEZ

Samtidig vurderer Simon Bastiansen, at FC Barcelona ikke bare kan gå ud og bruge løs af pengene, hvis Lionel Messi forsvinder på grund af financial fair play.

»Han er det tætteste på uerstattelig. Han er uvurderlig på rigtig mange områder. Det bliver et kæmpe knæk imagemæssigt og sponsormæssigt for Barcelona. Det er helt sikkert,« siger Simon Bastiansen.

Omvendt tror han at situationen kan gavne Lionel Messi – omend den er kaotisk lige nu.

En spiller, der heller ikke har haft de store 'møgsager' hængende over hovedet, og som nok gerne vil ud af Barcelona-døren på en stille og pæn måde.

»Han sætter ikke sit image over styr overhovedet. Jeg synes nærmere, han forstærker det. Han sætter turbo på en ny æra og en ny karriere – om det er i Manchester City, eller hvor han ender. Det er den nysgerrighed, alle spillere, trænere og fans har: Hvordan vil Messi spille på et andet hold end Barcelona? Den vil være så interessant for alle, og jeg tror, det vil være med til, at en hvilken som helst klub, han ender i, vil blive løftet,« siger han.

En anden ting, der formentlig også vil løfte sig, er billetpriserne, merchandisesalg og lignende.

For i stedet for at skulle have – endnu – en Barcelona-trøje med Messis tryk, bliver det nu en spritny fodboldtrøje med argentineren, hvis han skifter klub.

»Det er hele vejen rundt, det vil gå fuldstændig bersærk. Jeg er meget overbevist om, han ikke sætter noget over styr. Selv i Catalonien vil han ikke blive gjort til forræder. Han har gjort alt, han kunne. Han har været der, siden han var 11, og er nu 33. Han har slået alle rekorder i loyalitet, så jeg kan ikke se, det trækker negativt ned på ham. Der vil være enkelte die-hard Barcelona-folk, men de fleste vil unde ham det og skyde skylden på ledelsen, som ikke kan finde ud af at opfylde de betingelser, han gerne vil have,« siger Simon Bastiansen.