Det er stadig planen, at Irans fodboldlandshold stiller op til VM i Nordamerika til sommer.
Sådan lyder det fra Asiens Fodboldforbund (AFC), efter at USA og Israels angreb på Iran har sået alvorlig tvivl om iranernes deltagelse i slutrunden, som USA afvikler sammen med Mexico og Canada.
- Så vidt vi ved, kommer Iran til at spille, siger AFC's generalsekretær, Windsor Paul John, ifølge AFP på et pressemøde.
- Vi følger med i, om de vil spille eller ej, men som det ser ud nu, gør de. Der er ikke nogen officielle meddelelser om, at de ikke spiller, fastslår han.
USA's præsident, Donald Trump, har erklæret, at Iran er velkommen ved VM, men at det vil være "upassende" at stille op med tanke på spillernes sikkerhed.
Irans sportsminister har tidligere udelukket, at nationen deltager ved VM, men efter Trumps udmelding skød landsholdet tilbage og fastslog, at hvis der var nogen, der skulle blive væk, var det USA.
- Ingen kan udelukke Iran fra VM. Det eneste land, der risikerer udelukkelse, er et land, der blot bærer titlen "vært", men ikke evner at garantere sikkerheden for de deltagende hold i den globale event, lød det.
I weekenden var der mere forsonlige toner. Her foreslog Iran, at holdets kampe bliver flyttet til Mexico.
Iran er i gruppe med New Zealand, Belgien og Egypten og skal efter planen spille alle sine kampe i USA.
Asiens Fodboldforbund slår fast, at man meget gerne ser Iran ved verdens største fodboldbegivenhed.
- Vi håber, at de vil løse deres problemer og være i stand til at deltage ved VM, siger Windsor Paul John.
/ritzau/
