Længe så det ud til, at Harry Kane skulle blive den store helt for Bayern München, da hans tidligere ærkerivaler fra Arsenal var på besøg i Champions League.

Englænderen, der har en fortid i Tottenham, stod bag en genial assist og scorede selv på straffespark, men med en sen udligning til 2-2 sørgede Declan Rice for, at Bayern München ikke fik fuld gevinst af Harry Kanes tryllerier.

Dermed spillede Bayern München uafgjort for anden runde i træk i Champions League, hvor Arsenal for første gang smed point i den mest fornemme af de europæiske klubturneringer.

Opgøret begyndte meget låst, men Arsenal fandt nøglen efter 25 minutter og åbnede døren til bagsiden af Bayern Münchens forsvarsblok.

En genial dybdebold fra Martin Ødegaard havnede hos en helt fri Eberechi Eze, som med et tørt spark udplacerede Manuel Neuer i det tyske mål.

I første omgang blev linjedommerens flag hævet for offside, men efter et VAR-tjek fik målet lov at stå.

Målet fik Bayern München ud af fjerene efter en svag indledning på kampen, og efter 35 minutter kom der en genialitet fra Harry Kane.

Med en flad bold frem i midten af banen fandt han Alphonso Davies, der kan oversprinte de fleste modstandere. Canadieren kom først frem til den og sendte den stensikkert forbi David Raya.

Derfra var det Arsenal, der fik lov til at have bolden, men det var Bayern München, der kom på måltavlen. Efter en time fik Harry Kane en afslutning blokeret af Gabriels hånd, og så var der straffespark.

Det omsatte angriberen iskoldt til scoring, og så skulle Arsenal på jagt.

Egentlig var Bayern München i kontrol, men med otte minutter tilbage af den ordinære spilletid gik det galt. Declan Rice brød igennem i højre side af feltet og smækkede bolden i netmaskerne til slutresultatet 2-2.

RITZAU