Fire afbud og skader indtil nu - det er, hvad Kasper Hjulmand har fået ind ad indbakken.

Men noget tyder på, at det næppe er den sidste udskiftning i landsholdstruppen ved denne samling, hvor landsholdet møder Kasakhstan og San Marino.

For da Kasper Hjulmand mandag mødte pressen i lejren fortalte han om flere spillere med problemer, der skulle tilses, og torsdag formiddag kan han endnu ikke melde om en helt frisk dansk trup.

»Det kan godt være (der kommer flere afbud, red.). Der sker næsten altid noget omkring en kamp.«

»Vi kan ikke forvente det, men I skal ikke være overraskede. Det er der ingen af os, der skal,« siger Hjulmand i landsholdslejren.

Først meldte Alexander Bah og Victor Kristiansen afbud, inden Philip Billing heller ikke var klar til at møde op i Helsingør.

Onsdag var det så Andreas Skov Olsen, der er erstattet af Burnley-spilleren Jacob Bruun Larsen.

»Desværre, kunne Andreas ikke, og vi kaldte så Jacob ind i stedet. Vi ville have en kantspiller, der kan spille på siden, og som kan udfordre og være et bredt punkt.«

Bruun Larsen scorede for nylig sit første mål for Burnley.
Bruun Larsen scorede for nylig sit første mål for Burnley. Foto: Peter Cziborra/Reuters/Ritzau Scanpix
Vis mere

»Derfor valgte vi ham, selv om det er i underkanten, hvad han har spillet. Men dét, han har gjort, har han gjort godt,« siger Hjulmand og forklarer, at Bruun Larsen blandt andet er valgt foran Lazios Gustav Isaksen og Anderlechts Anders Dreyer.

»Gustav var en af dem, der var i spil. Han og Jacob har jo spillet lige lidt, havde jeg nær sagt, men Jacobs evne til at spille i begge sider, og det, at han har spillet wingback før, det gør, at han blev valgt, ligesom han har været med før.«

»Dreyer var helt klart inde at vende, og hvis jeg havde brug for en, der spiller lidt mere inde i banen, så havde det været ham, der var i spil. Men han er ikke en kant, der står ude på sidelinjen. Han er en anden type, der går ind.«

De mange afbud er dog ikke noget, der går Hjulmand voldsomt på.

»Det er ikke optimalt, men jeg hænger mig ikke så meget i det. Jeg forsøger at koncentrere mig om det, der er her. Det er en præmis,« siger Hjulmand, der dog erkender, at han godt gad at kunne udføre de planer, han lægger inden samlingerne.

Landstræneren peger desuden på, at de mange skader formentlig skyldes et presset kampprogram, hvor der over de seneste sæsoner er akkumuleret et enormt antal kampe uden lange pauser.