»Nu er jeg jo ikke helt oppe at ringe som nogle af dommerne var i fredags,« lyder det fra Silas Holst.
Den 39-årige danser og skuespiller er i år B.T.s 'Vild med dans'-kommentator.
Hver uge fælder han dom over programmet, danserne og dommerne, og i denne uge er han fortsat begejstret over skuespiller Caspar Phillipson og hans dansepartner Malene Østergaard, der også scorede toppoint hos dommerne med blandt andet tre syv-taller.
»Caspar og Malene var virkelig dejlige. Der er et mønster med det par, der er begyndt at tegne sig. De tør tænke lidt ud af boksen. Dem har jeg stor forventninger til. Der er noget enormt cathcy ved de to, som man får lyst til at se på,« lyder det blandt andet fra Silas Holst, der dog mener, at dommerne gav dem alt for høje point.

»Jeg synes, at fire point vil være virkelig flot i program to. Det fortjener de i den grad.«
Det var tidligere P3-vært Nicholas Kawamura, der i fredags røg ud af 'Vild med dans' som den første.
Silas Holst vurderer, at han simpelthen røg ud på ikke at være kendt nok.
»Stod det til mig var der mange par, der skal være glade for, at de gik videre i fredags. Nu er man i opstartsfasen, og der er mange af nydanserne ,man ikke rigtig kender i den brede befolkning. Jeg tror også, det er på den bekostning at Karina Frimodt og Nicholas måtte forlade programmet.«
Silas Holst tror derfor også, at musical-sangerinde Andrea Lykke på fredag endnu engang må en tur i omdans.
»Som Sonny (Fredie-Pedersen, dommer, red.) sagde til dem: Man har brug for at se noget vildskab eller passion i hende - og det mangler.«
Generelt set synes Silas Holst, at årets anden 'Vild med dans'-udsendelse var til den ærgerlige side.
»Jeg synes simpelthen, at det var en tynd omgang i fredags,« lyder det blandt andet fra Silas Holst, som giver sin samlede vurdering i videoen øverst.
Herunder kan du høre seneste udgave af B.T.s podcast 'Det vi taler om':