Ophedet konflikt efter 'Robinson': 'Hvad fanden har hun selv brugt tiden på?'
»Du ødelægger hele min oplevelse,« lyder det fra den tidligere OL-atlet Emma Aastrand Jørgensen, som i et interview med B.T. retter skarp kritik mod 'Robinson'-meddeltageren Steffen Blokvig Berg.
Danmarks mest vindende kvindelige OL-atlet, Emma Aastrand Jørgensen, er stærkt utilfreds med 'Robinson'-kammeraten Steffen Blokvig Bergs opførsel i programmet. Foto: Privat
Så kontant lukkede og slukkede værten, Jakob Kjeldbjerg, for Steffen Blokvig Bergs eventyr i mandagens ‘Robinson’-episode, efter holdkammeraterne havde sendt samtlige stemmer i hans retning.
Steffen Blokvig Berg, der var dybt påvirket af savnet til sin gravide kæreste, lod sig dog ikke slå ud af den hårde kritik fra Jakob Kjeldbjerg og resten af holdet. Et bytte fra sult og hjemve til en flybillet mod Danmark, havde han det fint med.
Netop den indstilling raser OL-stjernen Emma Aastrand Jørgensen nu over til B.T. – nogle kritikpunkter, som modparten, Steffen Blokvig Berg, kalder »at smøre tykt på.«
Steffen Blokvig Berg blev stemt hjem i mandagens 'Robinson'-episode. Foto: Viaplay pressefoto
»Jeg blev så glad (da Steffen Blokvig Berg blev stemt hjem, red.), fordi jeg ikke længere skulle høre på hans piveri. Så kunne vi andre få ro i hovedet og have god energi på øen,« fortæller Emma Aastrand Jørgensen.
For ‘piveriet’ og den dårlige stemning havde ifølge hende stået på siden ottende dagen, hvor Steffen Blokvig Berg gjorde det klart, at en hjemsendelse ikke ville gøre ham spor.
»Det her er ikke på kamera, men på dag 8 siger han til os alle sammen, at hvis vi skulle ende ud i et tredje ‘Ø-råd’, så ville han gerne have, at vi stemte ham hjem,« uddyber hun og fortsætter:
»Der tænker jeg bare: ‘Hvad bilder du dig ind’. Hvis jeg ikke synes, at det er rigtigt at stemme ham ud, så skal han ikke bestemme, hvad jeg skal.«
Udlægningen fortæller Steffen Blokvig Berg til B.T. »er taget helt ud af kontekst«.
Han forklarer, at han på daværende tidspunkt følte sig som »dødvægt« for holdet. Lægen havde undersøgt hans krop, som havde det »ufatteligt dårligt«. Derfor valgte han at blive hængende, så holdet – med hans egne ord – kunne få et »gratis ‘Ø-råd’« og stemme ham ud på grund af hans dårlige tilstand.
Og uenighederne om forløbet stopper ikke der.
Emma Aastrand Jørgensen fortæller videre, at »det var op ad bakke«, at være på den samme ø som Steffen Blokvig Berg, der hele tiden skiftede mening.
Ifølge OL-talentet vekslede han konstant mellem at være taktisk og at have det skidt, hvilket var en af årsagerne til, at hun trak sig fra ham i løbet af opholdet.
Igen ser Steffen Blokvig Berg en smule anderledes på situationen, og mener, at medaljevinderen har haft et horn i siden af ham, siden han i et tidligere afsnit forsøgte at stemme hende hjem – en udmelding, som Emma Aastrand Jørgensen også selv fortæller, var endnu en af årsagerne til, at hun trak sig fra ham.
Trods kontroverser, endte Emma Aastrand Jørgensen alligevel med at give efter for Steffen Blokvig Bergs store ønske om hjemsendelse.
Det skete ifølge hende efter et holdskifte, der blev foretaget i forrige episode.
»Da vi skal over på 'Sydøen' (Det modsatte holds ø, red.) står vi for os selv. Vi er mellem et kameraskifte, og der siger han til mig, at nu kan han endelig komme hjem. Igen er jeg sådan ‘hvad fanden har du gang i? Du ødelægger hele min oplevelse’,« fortæller hun.
Til den beskyldning siger Steffen Blokvig Berg:
»Hvis to dage, hvor jeg har grædt en smule, ødelægger hendes ekspedition, hvad fanden har hun så lavet det resterende af ekspeditionen?«
Tilsyneladende var kommentaren om den mulige hjemsende dråben for Emma Aastrand Jørgensen. For første gang fortalte hun i hvert fald Steffen Blokvig Berg, at hun nok skulle sørge for at få ham ud – hvilket som bekendt lykkedes i dagens afsnit.
Den præcise vending mener Steffen Blokvig Berg dog ikke at have brugt. Alligevel tilkendegiver han, at han var vel vidende om, at holdskiftet kunne medføre en hjemsendelse, hvilket han var helt okay med – for så kunne han komme hjem til sin kæreste.
Derudover påpeger han, at klynkeriet, som Emma Aastrand Jørgensen beskylder ham for, primært drejer sig om hans to sidste dage på øen.
»At sige jeg græder hele tiden og piver meget, er ikke helt fair. Jeg har grædt foran dem, hvis de har spurgt ind, men jeg græd ikke hele tiden – det var de sidste to dage, der var hårde,« uddyber han.
I dag er der ingen relation mellem de to deltagere, fortæller Emma Aastrand Jørgensen, der udtrykker, at hun ikke har et behov for at snakke med ham.
»I ‘Robinson’ synes jeg, at det var møgirriterende, at han havde det, som han havde det og ikke kæmpede videre, men der er no bad feelings,« understreger hun og tilføjer, at han ellers er en »super cool fyr.«
Steffen Blokvig Berg stemmer i, og tilføjer: »Det er nok ikke hende, jeg skal ud at have brunch med, næste gang jeg er i København.«