Karin fra Hotel Romantik har haft fire ægteskaber og børn med tre forskellige mænd: 'Jeg søgte tryghed i kaos'
Med fire ægteskaber i bagagen erkender Karin fra 'Hotel Romantik', at hun altid søgte tryghed i andre. Nu fortæller hun om en turbulent fortid og sin fortsatte tro på kærligheden.
Karin blev gift første gang, da hun var 17 år gammel. Foto: Lars E. Andreasen
Karin dater i dette års sæson af DR's 'Hotel Romantik' sammen med 19 andre seniorsingler.
Men inden hun satte kursen mod Mallorca i håbet om, at finde den sidste kærlighed, havde hun været gift fire gange forinden og levet et liv, som hun selv kalder 'kaotisk'.
»Når jeg selv reflekterer over det, så var det, jeg søgte, tryghed. Tryghed i den anden, i stedet for i mig selv,« fortæller Karin til B.T.
Ifølge Karin selv er der tydelige tråde fra hendes kaotiske kærlighedsliv direkte tilbage til barndommen.
»Det er så svært at fortælle om det, fordi når man ser på det i dag, tænker man, hvad tænkte de på?« fortæller Karin om opvæksten i det, som hun selv kalder et arbejderressourcehjem.
»Mit barndomshjem bærer præg af kaos. Jeg var meget alene og der var mange fester dengang, og der var også alkohol i hjemmet.« fortæller Karin og fortsætter:
»I bagklogskabens lys har det selvfølgelig gjort indtryk på et barn. Jeg kan huske ensomheden.«
Karin bliver gift første gang, da hun er 17 år gammel med en 12 år ældre mand. Hun er gravid, og de flytter også sammen.
»Mit første ægteskab, hvor jeg blev gift på kongebrev. Dels var det fordi, jeg var forelsket, men det var også, så kom jeg hjemmefra,« siger Karin.
De er sammen i nogle år, men da hun er omkring 20, går Karin og hendes første mand fra hinanden.
»Der er altså noget med det der gift. Er det noget, man tager, eller er det noget, man bliver?,« lyder det fra Karin. Foto: BLU
Kort tid efter møder hun sin anden mand, som hun får et barn mere med. Hun tror også, at dette forhold skal vare for livet, men han har desværre et alkoholmisbrug, og de to går fra hinanden, da Karin er 24 år.
»Den første dag jeg ikke har pigerne, fordi de er hos deres far, møder jeg min tredje mand,« siger Karin og fortsætter:
»Det er sindssygt, og man tænker: 'kunne jeg dog ikke have skruet lidt ned for blusset?'. Det kunne jeg så ikke, og jeg blev hurtigt gravid.«
Karin og hendes tredje mand er sammen i ni år, og hun kalder det nogle af de bedste år i hendes liv.
Kort tid efter møder Karin sin fjerde mand i arbejdsmæssig sammenhæng. Ham forlader hun selv efter nogle år.
»Selvom det lyder, som om jeg sprang ind og ud af ægteskaberne, så var det jo en falliterklæring, når det ikke lykkedes. Mit udgangspunkt var altid, at det skulle holde,« lyder det fra Karin.
Hun tilføjer:
»Jeg var jo tryg i det kaos, der kunne være. For det kunne jeg navigere i. Det var jo sådan, som mit barndomshjem var.«
Hvis vi nu skruer tiden tilbage til du er 17 år igen. Vil du så træffe de samme valg?
»Jeg ville ikke undvære mine børn. Så det må betyde, at jeg ikke kunne gøre det anderledes med den alder, jeg havde, og den baggrund, jeg kom fra,«
De fire ægteskaber har dog ikke fjernet Karins tro på, at den sidste store kærlighed findes derude.
Derfor valgte hun også ordene: 'Størst af alt er kærligheden', da hun skulle vælge et særligt betydningsfuldt citat til programmet.