For tre år siden købte et dansk selskab rettighederne til at lave en dansk version af tv-serie-hittet 'The Office'.

Siden er der lavet versioner i Polen, Saudi-Arabien og Australien, men den danske udgave lader stadig vente på sig, og spørgsmålet er, om det overhovedet bliver til noget?

De britiske komikere Ricky Gervais og Stephen Merchant skabte tilbage i 2001 den originale version af 'The Office, der i sin komedieform leger med dokumentargenren, hvor man følger hverdagslivet på et kontor.

Serien blev et stort hit og kørte blandt andet i ni sæsoner i en amerikansk version med den amerikanske skuespiller Steve Carell i hovedrollen.

Den amerikanske udgave af 'The Office'.
Den amerikanske udgave af 'The Office'. Foto: NBC
Vis mere

Igennem årene er der lavet mange forskellige lokalversioner af serien rundt omkring i verden.

Blandt andet havde de i 2012 i Sverige en udgave med titlen 'Kontoret', og i 2021 lød det så, at den britiske tv-station BBC havde indgået en aftale med det danske selskab STV Procutions om at producere et dansk remake.

Hvad er status med den danske version i dag?

Siden 2021 er STV Productions blevet overtaget af BBC Studios.

Daniel Svarts, der er administrerende direktør for BBC Studios Nordic Productions, skriver i en mail til B.T., at rettighederne til 'The Office' stadig ligger fast hos dem i Skandinavien.

Han kan dog ikke sige noget om, hvorvidt man har tænkt sig at føre projektet ud i livet.

»Vi arbejder hele tiden på mange forskellige projekter i hele Skandinavien, men jeg kan desværre ikke gå ind i hvilke konkrete projekter, vi arbejder på for tiden.«

Han tilføjer:

»Men det ville da være fantastisk at få lov til at producere 'The Office' på dansk, svensk eller norsk en dag.«

Tidligere i år udkom en australsk version af 'The Office', hvor man for første gang har en kvindelig skuespiller i hovedrollen.

Den kan ses på streamingtjenesten Amazon Prime, men har indtil videre fået sløje anmeldelser.

Eksempelvis giver den britiske avis The Guardian kun én ud af fem stjerner og skriver, at den fejler i at bringe noget nyt til universet.