Har man fulgt med i TV 2s nye quizformat 'Feltet', kan man undre sig over flere ting.
Såsom hvorfor deltagerne kan klare det så skidt i kategorier, de ellers efter sigende skulle være eksperter i – men det skyldes nok, at de ikke selv har valgt deres kategorier.
Det bekræfter programmets redaktør Mads Elias Højbjerg Ravn overfor B.T.
»Alle deltagerne, der blev inviteret til casting, har afkrydset emner på en liste af omkring 100 emner, som de mente, de var gode til. De kunne også selv skrive et emne på eller uddybe,« forklarer TV 2-redaktøren.
»Hver deltager fik herefter tildelt en kategori ud fra de emner, de selv havde udvalgt eller tilføjet på listen,« lyder det.

I samme ombæring fik deltagerne også at vide, hvad alle de andre kategorier ville være.
Castingprocessen har været en åben casting gennem produktionsselskabet Metronome, hvor alle over 18 år har kunnet tilmelde sig, forklarer 'Feltet'-redaktøren videre.
Herefter er udvalgte blevet inviteret til en casting, hvor det særligt har været en bred viden, der har været udslagsgivende for, om de kom med i programmet eller ej.
»Vi har eftersøgt et generelt højt quizniveau. Derfor blev deltagernes generelle quizviden testet til castingen for at sikre en spændende og fascinerende quiz,« forklarer Mads Elias Højbjerg Ravn.

Men der har selvfølgelig også været fokus på at få en bred repræsentation af »forskellige faglige og kulturelle baggrunde« med i programmet.
»Castet og kategorierne er blevet sammensat for at give en god blanding af quizglade personer, et godt niveau og spændende kategorier,« forklarer TV 2s underholdningsredaktør.
På bare tre dage er det så lykkedes at optage syv programmer og finde den endelige vinder ud af de 64 deltagere i 'Feltet'.
Så selvom Lise Rønne ønsker god aften til seerne i hvert program, så går spillerne altså ikke nødvendigvis hjem af den grund.
Til sidst vinder en deltager den store pengepræmie på 250.000 kroner.
'Feltet – Danmarks største quizkamp' sendes hver lørdag aften på TV 2 Play og TV 2 Charlie.
