De blev skilt i 'Gift ved første blik' – i dag har de ingen kontakt
Christina og Frederik havde deres op- og nedture i DR-programmet, men i dag snakker de ikke længere sammen, fortæller de nu begge til B.T.

Christina og Frederik havde deres op- og nedture i DR-programmet, men i dag snakker de ikke længere sammen, fortæller de nu begge til B.T.

Det var både brutalt og fint, da den 36-årige lektor Christina Larsen og den 35-årige trælastsælger Frederik Riemer gik fra hinanden i 'Gift ved første blik'.
For selvom Frederik først sagde ja til at forblive gift, hvorefter Christina måtte sige nej, fandt de begge hurtigt både fred og lettelse med skilsmissen, fortæller de nu til B.T.

»Jeg var selvfølgelig meget i tvivl op til, men jeg endte bare med den holdning, at hvorfor ikke give det et skud udenfor kameraerne? Det var hun uenig i, og når jeg ser tilbage, så var det også den rigtige beslutning, hun traf,« siger Frederik.
Desværre blev det dog heller ikke til det venskab, som Christina ellers udtrykte ønske om i finaleafsnittet om deres DR-ægteskab.
»Nej, vi har ikke rigtig nogen kontakt, det løb hurtigt ud i sandet,« fortæller Christina Larsen nu.
»Det har jeg det egentligt fint nok med. Vi har bare så forskellige verdenssyn, så det giver bare mening, at det heller ikke var en vedvarende venskabelig relation,« tilføjer hun.

Og det samme siger hendes tv-eksmand.
»I dag har vi ikke rigtigt kontakt,« forklarer Frederik ligeledes.
Det er dog ikke fordi, de er uvenner i dag, lyder det fra dem begge.
»Det tror jeg da ikke,« siger Christina med et grin.
»Jeg har ikke et horn i siden på hende i hvert fald,« slår Frederik ligeledes fast med et grin.
Da de første afsnit af 'Gift ved første blik' blev sendt på tv, var der da også sidst lidt sporadisk kontakt, fortæller de begge.
»Vi har været til forpremieren sammen, og vi skrev og ringede også lidt sammen, efter de første par afsnit blev vist,« fortæller Frederik.
»Vi prøvede på det, men det blev hurtigt bare til 'nå, hvad synes du om afsnittet', 'det var okay', 'fint',« tilføjer Christina med et grin.