Der bor en bager på Frederiksberg, der bager kager og sager, der udover at tiltrække hundredvis af kunder, nu også har fået international opmærksomhed i den amerikanske hitserie 'The Bear.' 

Hart-bageriet i København, der ofte har lange køer og pæne anmeldelser, er nemlig med i en scene fra den populære serie. Og her hyldes det danske bageri som noget ganske særligt. 

Det skriver TV 2 Kosmopol. 

'The Bear', som netop har fået en sæson to, handler om den unge, talentfulde kok Carmen Berzatto, der forsøger at forvandle sin families sandwichbutik i Chicago til en gourmetrestaurant. 

Og det er således i den forbindelse, at en af kokkene i serien rejser til København for at se, hvordan tingene bliver gjort i Danmark. 

Uden at afsløre for meget, får det danske wienerbrød pæne ord med på vejen. 

Men hvordan scorer et dansk bageri en rolle i en amerikansk serie, der har millioner af seere? 

»De havde været i København, og de kunne rigtig godt lide bageriet,« lyder det kort fra Talia Richard-Carvajal, der er Creative Director hos Hart Bageri, til mediet.

Besøget hos Hart Bageri, der er ejet af den tidligere noma-bager Richard Hart, skete allerede under seriens første sæson, hvor en af skuespillerne besøgte stedet. 

Siden holdt de kontakten, indtil bageriet blev tilbudt at være med i et afsnit, skriver TV 2 Kosmopol. 

'The Bear' kan ses på streamingtjenesterne Hulu og Disney+.