Kommentar: 'Vild med dans' bliver sendt for sidste gang i år efter at have kørt i intet mindre end 20 år på TV 2.

Det markerer afslutningen på en tv-æra, for programmet har været intet mindre end en ikonisk tv-institution, som har givet os uforglemmelige øjeblikke - men det var også på tide at trække strikket. 

'Vild med dans' har gennem årene skabt fællessamtaler som få andre tv-programmer.

Der var dengang, landet var på den anden ende, fordi statsministerfrue Annemette Rasmussen var med i programmet og blev døbt 'Fru fræk'.

Allan Simonsen nåede til semifinalen i Vild med dans i 2013.
Allan Simonsen nåede til semifinalen i Vild med dans i 2013. Foto: Nikolai Linares
Vis mere

Så var der stemmeslugeren, tidligere fodboldspiller Allan Simonsen, der ikke havde gedigne dansetrin i sig, men til gengæld havde folkets kærlighed i sådan en grad, at stemmesystemet blev udfordret.

Og så var der de forskellige kæresterygter - og kærestepar - som programmet kickstartede, heriblandt Jenna Bagge og Albert Rosin Harson. 

Men fra næste år er det slut efter 20 år - og det er egentlig en god beslutning.

For tiden også kommet for 'Vild med dans', som de seneste år er blevet en halvforkølet omgang, som har haft svært ved at hamle op med tidligere tiders successer. 

Seertallene har været stødt dalene i flere år, og i sæson 21 sidste år, nåede tallene et nyt lavpunkt med et gennemsnit på 644.500 seere i de første fire programmer.

Albert Rosin Harson og Jenna Bagge dannede par på dansegulvet i 'Vild med dans' i 2020, og siden blev de også et par privat. I dag har parret også et barn sammen.
Albert Rosin Harson og Jenna Bagge dannede par på dansegulvet i 'Vild med dans' i 2020, og siden blev de også et par privat. I dag har parret også et barn sammen. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Vis mere

Da programmet var på sit højeste lå seertallene pænt over millionen.

Som TV 2 også selv nævner i deres pressemeddelelse, har vores måde at se tv på ændret sig gennem de seneste 20 år, hvor streaming fylder markant mere. 

'Vild med dans' er i høj grad er et liveprogram, der bare ikke fungerer lige så godt som streaming.

Omvendt har liveunderholdningen naturligvis sin egen charme - men 'Vild med dans' mangler bare den tilslutning, som eksempelvis 'X Factor' kan mønstre.

'Vild med dans' dommerpanelet er skiftet gennem årene - men den nok mest ikoniske firkløver har været denne: Nikolaj Hübbe, Anne Laxholm og nu afdøde Jens Werner og Britt Bendixen. 
'Vild med dans' dommerpanelet er skiftet gennem årene - men den nok mest ikoniske firkløver har været denne: Nikolaj Hübbe, Anne Laxholm og nu afdøde Jens Werner og Britt Bendixen.  Foto: Betina Garcia
Vis mere

Dertil kommer, at persongalleriet er blevet mere og mere sløjt, som årene er gået. Danmark er et lille land, og det er efterhånden blevet svært for casterne at få kendte med, som danskerne rent faktisk kender.

Tv-programmer må gerne skabe stjerner, bare se på 'Forræder', hvor man heller ikke kender halvdelen af deltagerne ved programmets start. Men det kræver, at formatet er stærkt og interessant nok i sig selv. 

Det var 'Vild med dans' i de første mange år, hvor et navn som David Owe da også pludselig blev en kæmpe stjerne, men sådan er det ikke længere, og deltagerne og programmerne er efterhånden glemt, så snart de er sendt.

Derfor er det måske meget sundt for TV 2 at sige tak for nu og fokusere på nye formater. 

Programdirektøren lover hele to nye af slagsen, som præsenteres efter sommerferien, og det bliver ærligt talt rart med lidt luftforandring.

På den måde vil vi forhåbentlig huske 'Vild med dans' for alle de ikoniske øjeblikke, de vilde personligheder og utallige timers underholdning - og ikke for den deroute som unægteligt har været undervejs i nogle år.