Ingen af sidste års 'Gift ved første blik'-par holdt i længden, men nu har tre af deltagerne fået en ny kæreste.
B.T. har i anledning af den nye sæson af DRs populære datingprogram spurgt sidste års deltagere, hvordan deres liv ser ud i dag.
Se deres svar herunder:
Samantha Bengtsen og Daniel Rasmussen
Status i 'Gift ved første blik': Gik fra hinanden ved programmets afslutning.
Samantha er flyttet fra København til Aalborg, hvor hun er i gang med en kandidatuddannelse i Muskuloskeletal Fysioterapi på Aalborg Universitet.
Hun er blevet kæreste med Johan, som hun har boet sammen med siden maj.
»Vi matchede på Tinder sidste år i oktober. Vi skrev lidt sammen og aftalte så at mødes og gå en tur. Det var en mandag, og allerede dagen efter havde vi vores anden date, som gik med en omgang pool,« fortæller Samantha.

Daniel bor stadig i Aarhus, hvor han har fået et nyt job som jordbrugsteknolog. Han er desuden begyndt at bo alene, da hans roommate er flyttet.
På kærlighedsfronten har han ikke fundet den rette endnu, fortæller han.

Michael Lundberg og Pernille Lundsgaard
Status i 'Gift ved første blik': Gik fra hinanden ved programmets afslutning.
Michael bor stadig på Langeland, hvor han arbejder som lærer. Han har fået en ny kæreste, der hedder Lene. De bor ikke sammen, men leder p.t. efter et sted, som giver mening for dem begge.
»Hun fandt mig på Se og Hør. Hun læste, at flotte damer skrev til mig på Instagram. Så skrev hun til mig – dog på Messenger – at hun havde læst, at fremmede kvinder skrev til mig, og at det var noget underligt noget at gøre, hvilket jeg fandt temmelig sjovt,« fortæller Michael.
Pernille har ikke ønsket at udtale sig i denne omgang.

Mette Kragh Nielsen og Morten Stokholm
Status i 'Gift ved første blik': Fortsatte sammen ved programmets afslutning, men blev skilt i foråret.
Mette bor stadig i Ballerup og arbejder som koordinator i medicinalbranchen.
»Jeg hygger mig og har nydt sommeren både hjemme og på Kreta med mine skønne børn,« fortæller Mette og tilføjer:
»Jeg dater lidt on/off, men ting tager tid, så single er vist status p.t. You can't hurry love. Men er der nogle friske søde fyre på linjen, skal de da ikke holde sig tilbage med at smide en besked min vej.«

Morten bor stadig i Søborg.
Han lukkede sidste år sit firma og har nu kastet sig ud i et nyt job som sportslig koordinator i Boldklubben Hellas og begynder derudover 1. september som studerende på Paul Petersens Idrætsinstitut.
»Det betyder, at jeg går et meget travlt år i møde, og derfor bliver det også svært at få det til at hænge sammen med et eventuelt forhold,« lyder det fra Morten.
Jonna Lis Pedersen og Carsten Thybo Nielsen
Status i 'Gift ved første blik': Gik fra hinanden ved programmets afslutning.
Jonna bor stadig i Fredericia, hvor hun har brugt det sidste års tid på at få sat sit landsted i stand med nyt tag på stalden og montering af solceller. Hun har desuden mødt en ny mand.
»Jeg har mødt en sød, charmerende ung mand på min egen alder,« lyder det fra Jonna, der gerne vil holde ham for sig selv indtil videre.
Carsten er endnu ikke vendt tilbage på B.T.s henvendelse.

Christina Gouveia og Michael Damgaard
Status i 'Gift ved første blik': Fortsatte sammen ved programmets afslutning, men gik kort efter fra hinanden.
Christina bor stadig i Grejs uden for Vejle, hvor hun blandt andet er ved at starte sin egen virksomhed op. Hun er single, men dater lidt, fortæller hun og tilføjer:
»Ellers ikke nogen ændringer som sådan. Der er endnu et barnebarn på vej til november, en lille dreng. Det glæder jeg mig meget til.«
Michael er endnu ikke vendt tilbage på B.T.s henvendelse.
