Det koster mange penge at producere de mange kager, der både vises og spises i DR-programmet 'Den store bagedyst'.

Derfor får deltagerne også en økonomisk livsline fra DR, som de både kan bruge på udstyr og ingredienser til at skabe deres mesterværker, skriver Se og Hør.

Til mediet fortæller DR, at hver deltager nemlig får hele 1.600 kroner pr. program til at shoppe udstyr og ingredienser for.

DR oplyser samtidig, at der er mellem én til to udfordringer, som deltagerne selv skal købe ingredienser til.

»Derudover kan det også være forskelligt, hvad ingredienserne til de enkelte konkurrencer koster, alt efter om man for eksempel skal bage et brød eller en kage med en masse chokolade,« siger Søren Olsen, der er producent på DR, til mediet og fortsætter:

»For enkelhedens skyld får deltagerne samme beløb stillet til rådighed pr. program, de deltager i.«

Ifølge Se og Hør har flere deltagere dog været nødsaget til at hive penge op af egen lomme for at skabe deres kreationer.

Vinderen af 'Den store bagedyst' i 2014, Tobias Hamann, udtalte dengang til Se og Hør, at han brugte hele sin børneopsparing på at nå til tops i konkurrencen.

Også Andrea Søllested, der nåede hele vejen til finalen i bageprogrammet i 2017, måtte hive hele 20.000 kroner op af egen lomme.

DR understreger samtidig, at de godt er klar over, at de 1.600 kroner ikke altid rækker til deltagernes høje ambitioner.