Synes du, det er koldt for tiden? Så skulle du prøve følelsen af at gå rundt i minus 50 grader.
Det oplevede skuespiller Jakob Cedergren for 21 år siden, og han er ikke i tvivl. Det var en af de største oplevelser i hans liv.
Den 53-årige skuespiller, der slog igennem på DR i 2000 med dramaserien 'Edderkoppen', er snart tilbage på DR i den nye politiserie 'Uniformen'.
Jakob Cedergren har gennem karrieren spillet alt fra kunsttyv ('Rembrandt'), lokalbetjent ('Frygtelig lykkelig') til traumatiseret voldsmand ('Submarino').
Den rolle, der har gjort største indtryk, var dog da, han i 2005 rejste med skuespillerkollegaerne Jens Jørn Spottag og Kim Bodnia til en lille canadisk bygd nord for polarcirklen og lavede filmen 'The Journals of Knud Rasmussen'.
»Med wind chill-faktoren var vi nede på minus 50 grader. Så det vi oplever for tiden er ingenting,« fortæller Jakob Cedergren med et grin.

Filmen blev lavet ud fra den danske polarforsker Knud Rasmussens optegnelser under den femte Thule-ekspedition i 1920'erne.
»Det var en af de største oplevelser i mit liv. Allermest fordi jeg mødte inuitkulturen,« fortæller Jakob Cedergren videre og husker, at han undervejs skrev dagbog for Berlingske Tidende.
»Man lærte jo at leve med kulden. Det fantastiske var at opleve hele måden, de levede med naturen. Også med tanke på alt det der sker med Grønland nu. Det er jo den smukkeste kultur,« fortæller Jakob Cedergren og fortsætter:
»For mig er der et 'før' og 'efter' den rejse. Det kommer jeg aldrig til at opleve igen. Det tog tre forskellige fly at komme derop. Vi var to timers flyvetur fra Nordpolen i tre måneder.«

»Vi var fuldstændig isoleret. Resten af verden var bare væk. Det var en isørken. Jeg har aldrig oplevet noget lignende.«
Du har ikke været deroppe siden?
»Nej. Jeg vil rigtig gerne til Grønland og håber på, at jeg kommer det på et tidspunkt.«
