Noget omkring 'Den store bagedyst' har ændret sig.
Selvom det stadig er det mest sete tv-program i Danmark, er det på ét punkt faldet med 39 procent i forhold til, da det toppede.
Der er tale om mediernes faldende interesse for 'Den store bagedyst'.
En gennemgang i avisdatabasen Infomedia viser, at interessen toppede i 2017, hvor der i løbet af sæsonen udkom 163 artikler om ugen om programmet.
Sidste år udkom der til sammenligning 'kun' 100 artikler, og i den aktuelle sæson er der efter de første syv programmer blevet udgivet 53 artikler om ugen.
»Der er helt klart et mønster. Jeg fornemmer også, at vi skriver mindre om det, end vi gjorde tidligere,« lyder det fra redaktionschef på Se og Hør Morten V. Poulsen.

Morten V. Poulsen fortæller, at der stadig er interesse for programmet, hos deres læsere, men generelt er der med årene blevet mindre nyt at skrive om.
»Jeg tror, det handler om, at programmet er mere hyggeligt end dramatisk i forhold til, om det er spændende at læse om,« forklarer han og fortsætter:

»Der mangler noget konflikt og drama, som der sommetider kan være i for eksempel 'Vild med dans' og 'X Factor'. Folk vil jo gerne læse, når de kikser med kagerne, men når det ikke sker, er der ikke så meget drama og kant i det.«
Morten V. Poulsen påpeger, at hvor man i 'Vild med dans' og 'X Factor' også hver sæson får præsenteret nye deltagere og dommere, er det meget det samme i 'Den store bagedyst'.
»Det er jo trygt og godt, men der er grænser for, hvor mange artikler man kan skrive om de samme mennesker. Det er bare svært at gøre lige så interessant.«
Lise Benzon, chefredaktør hos Her & Nu, tror, at den dalende medieinteresse skyldes, at der er kommet flere forskellige tv-programmer, som man også bruger tid og kræfter på.

»Et andet aspekt er, at mange af deltagerne i højere grad – tror jeg – bruger de sociale medier i forbindelse med programmet og kan følges der,« vurderer hun og fortsætter:
»Så hvis seerne gerne vil vide mere om dem som personer, er det blevet lettere at finde frem til dem der. Det gør dem ikke mindre interessant, men det gør selvfølgelig noget ved efterspørgslen, når det gælder vores arbejde.«
Uanset hvor meget eller lidt, der bliver talt om 'Den store bagedyst' i medierne, er det stadig noget af det mest sete tv i Danmark, og derfor er der ifølge Morten V. Poulsen ingen grund til bekymring hos DR.
»De kan være ligeglade, så længe seerne er på. Selvom mediedækningen er faldet med en tredjedel, ser det jo ikke ud til at have gjort det helt voldsomme ved seertallene.«
Her kan du se, hvilke 10 deltagere, der i dag har flest følgere på Instagram:
10. Sæþór Krístinsson – Vinder i 2021–81.100 følgere
9. Annemette Voss – Vinder i 2013–81.900 følgere
8. Jon Edlund – 2. plads i 2018–95.100 følgere
7. Ditte Julie Jensen – 4. plads i 2015–107.000 følgere
6. Mia Emilie Persson – 2. plads i 2019–111.000 følgere
5. Micki Cheng – 2. plads i 2015–114.000 følgere
4. Tilde Wexøe Munkholm – 6. plads i 2021–126.000 følgere
3. Liv Martine Hansen – Vinder i 2015–169.000 følgere
2. Tobias Hamann – Vinder i 2014–236.000 følgere
1. Frederik Haun – 2. plads i 2021–247.000 følgere
