Hov, giv os lov at afspille artiklen. Den er klar, når du har klikket 'Tillad alle'
»Tak skal du have, det bliver en dyr vinter.«
Sådan lyder den kontante udmelding fra tidligere Venstre-minister Søren Pind i et opslag på Twitter.
Han har nemlig – ligesom mange andre danskere – fået sig en ubehagelig overraskelse med posten.
Nemlig en massiv gasregning på 22.000 kroner for tre måneders forbrug.
I den forbindelse sender han en stikpille i retning mod sine tidligere kollegaer på Christiansborg.
»Politikerne snakker bare,« skriver han.
Han er nemlig én af de mange danskere, der i øjeblikket er skrevet op til at få fjernvarme. Men udsigterne er lange.
Han bor i Gentofte Kommune, og her kan man risikere at skulle vente helt frem til 2028, før det er muligt at få fjernvarmen tilsluttet.
»Det er meget mærkeligt, at man ikke politisk/nationalt bruger kræfter på en fremrykkelse,« skriver Søren Pind i en kommentar på sit Twitter-opslag.
Regeringen har i år afsat 265 millioner kroner til fjernvarmepuljen – og de fleste af dem er allerede afsat. Derfor må de mange boligejere og projekter rundt omkring i landet vente.
»Den slags stop-and-go politik betyder, at der reelt ikke kommer til at ske noget, før der er penge i puljen igen. Konkret medfører det, at der er 20.000 boliger, hvor fjernvarmen bliver forsinket,« siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme, til Børsen.
Søren Pind er langtfra den eneste, der får den gevaldig stigning i gasregningen at mærke. Omkring 400.000 danske familier varmer deres bolig op med gas, og prisen er det seneste år steget med mere end 180 procent.