Novonesis leverer bedre end ventet regnskab og opjusterer
Den danske biotekkoncern Novonesis har onsdag aften åbnet regnskabsbogen for årets andet kvartal.

Den danske biotekkoncern Novonesis har onsdag aften åbnet regnskabsbogen for årets andet kvartal.

Novonesis har onsdag aften præsenteret nye regnskabstal for årets andet kvartal.
Den danske biotekkoncern har klaret sig bedre end ventet i kvartalet og skruer nu op for forventningerne til resten af året.
Dermed opjusterer Novonesis forventningen til den organiske omsætningsvækst til 7-8 procent fra tidligere 5-7 procent, viser regnskabet.
Biotekkoncernen kan præsentere en omsætning på 1116,2 millioner euro, hvilket svarer til cirka 8345 millioner kroner.
Det er en smule bedre end ventet, da analytikere, der følger selskabet, på forhånd havde forventet en omsætning på 1100,9 millioner euro, skriver MarketWire.
Det er især området for mad og drikkevarer, der har drevet selskabets fremgang i kvartalet.
Her er det især en øget efterspørgsel efter løsninger til sundere fødevarer og produkter med mere enkle ingredienslister, der har været med til at give Novonesis vækst.
Underdivisionen kunne præstere en omsætning på 377,4 millioner euro, svarende til omkring 2,8 milliarder kroner.
Dermed overrasker tallene positivt, da analytikere havde forventet en omsætning på 371,9 millioner euro, skriver MarketWire.
I samme kvartal sidste år leverede underdivisionen en omsætning på 348,7 millioner euro, hvilket svarer til omkring 2,6 milliarder kroner.
Novonesis producerer blandt andet ingredienser til rengøringsmidler og fødevarer som mælk, yoghurt og ost. Selskabet leverer også biologiske løsninger til produktion af biobrændstof.
- Vi fortsætter med at levere stærke resultater med positiv fremdrift på tværs af alle salgsområder og på både udviklede markeder og vækstmarkeder, hvilket også bidrager til en stærk indtjening og pengestrøm, udtaler Ester Baiget, der er administrerende direktør i Novonesis, i en meddelelse.
Regnskabstallene afspejler ifølge direktøren en stigende efterspørgsel efter bioløsninger og et stærkt produktudbud.
- På den baggrund opjusterer vi forventningerne til hele året, udtaler Ester Baiget.
Novonesis landede i kvartalet et overskud på 179,4 millioner euro, svarende til cirka 1341 millioner kroner.
RITZAU