Netcompanys regnskab for tredje kvartal markerer første gang, hvor opkøbet af bankdatavirksomheden SDC optræder fuldt og helt i regnskabet.

Og bankdataforretningen - der nu hedder Netcompany Banking Services - fylder fra start en del i den samlede omsætning.

Derfor vokser Netcompanys omsætning da også med 34 procent i kvartalet sammenlignet med sidste år.

Netcompanys organiske vækst - hvor man ikke medregner opkøb og valutaeffekter - lød på 8,2 procent.

Sammenlægningen har dog medført engangsomkostninger i størrelsesordenen 310 millioner kroner, som trækker et overskud for tredje kvartal sidste år på 189 millioner kroner ned til et underskud på 97 millioner i samme periode i år.

Administrerende direktør André Rogaczewski fortæller i en børsmeddelelse, at sammenlægningen af bankdataforretningen med resten af virksomheden er i fuld gang.

- Integrationsindsatserne skrider hurtigere frem end ventet, og jeg er begejstret over de muligheder, som Netcompany Banking Services giver os inden for den finansielle sektor, siger han.

Netcompany vurderer, at man ud over de nye forretningsmuligheder også vil have reduceret omkostninger på mellem 300 og 350 millioner kroner årligt, når sammenlægningen er helt på plads.

Det tidligere SDC leverede dataydelser til en række danske sparekasser og banker, som også var ejere af virksomheden, indtil Netcompany overtog den for en pris af én milliard kroner.

I forbindelse med regnskabet indsnævrer Netcompany sin hidtidige vækstprognose for året fra tidligere at hedde mellem 5 og 10 procent og til de nuværende 6 til 8 procent.

Netcompany afholder fredag sin såkaldte kapitalmarkedsdag, hvor investorer og analytikere vil få mulighed på at blive endnu klogere på nøgletal og fremtidsvisioner.

/ritzau/