Mærsk kan være blandt budgivere til projekt i Panamakanalen
Administrator for Panamakanalen nævner Mærsk og schweiziske MSC som mulige budgivere i nyt projekt.

Administrator for Panamakanalen nævner Mærsk og schweiziske MSC som mulige budgivere i nyt projekt.

Danske Mærsk kan være blandt potentielle budgivere på et projekt, der omfatter opførelse og drift af to nye containerterminaler i Panamakanalen.
Det oplyser administratoren for Panamakanalen, Ilya Espino, ifølge nyhedsbureauet Reuters i en tale på Houston Maritime Conference.
Det samme kan det schweizisk-italienske Mediterranean Shipping Company (MSC).
Mærsk og MSC er tunge aktører på verdenshavene, og selskaberne driver allerede havne i Panama.
Ilya Espino siger videre, at Panamakanalen senere i år vil offentliggøre feltet af allerede kvalificerede budgivere til projektet. Kanalmyndigheden har allerede evalueret de første forslag, siger hun.
Hun vil ikke uddybe, præcis hvilke budgivere der allerede er kvalificerede, men nævner blot Mærsk og MSC som mulige selskaber.
De kvalificerede budgivere optræder på en såkaldt shortlist og vil som det næste modtage det næste udbudsmateriale, hvilket rykker projektet ind i en mere formel budfase.
Det markerer ifølge Reuters fremskridt i en udbudsproces knyttet til en af verdens mest strategisk vigtige handelskorridorer.
De nye terminaler er en del af en større udvidelsesplan til 8,5 milliarder dollar - omkring 56,5 milliarder kroner. Planen er, at Panamakanalen skal forvandles til et større logistik- og energiknudepunkt ud over at være en sejlrute.
Kanalen er en af verdens vigtigste pulsårer for søfartshandel.
Den overordnede plan indeholder de to nye containerterminaler samt et forslag om en rørledning til transport af flydende naturgas.
Ilya Espino oplyser, at kanalen også har planer om et tredje terminalprojekt.
Efter den nuværende tidsplan vil tilladelserne blive givet i midten af næste år, og arbejdet vil begynde i 2030 eller 2031.
Der er flere energiselskaber, der tidligt har udvist interesse for udvidelsesprojekterne, oplyser kanalmyndigheden.
Blandt dem er japanske Eneos samt de amerikanske selskaber Energy Transfer, Exxon Mobil, Enterprise Products Partners, Chevron, Phillips 66, Targa Resources og OneOK.
RITZAU