Prisen på guld kravlede onsdag for første gang nogensinde over 4000 dollar for en ounce.
Det skriver nyhedsbureauerne Reuters og AFP.
En ounce svarer til 31,1 gram, hvilket betyder, at et kilo guld onsdag blev handlet til mere end 128.600 dollar eller 823.040 kroner.
Prisen på guld er steget med mere end 50 procent i 2025. Alene i september lyder stigningen på 12 procent.
Årsagen til den store stigning er ifølge AFP, at det værdifulde ædelmetal anses for at være en sikker investering på et ustabilt marked.
Medvirkende til den seneste stigning er en forventning om forestående amerikanske rentenedsættelser samt bekymring over den øjeblikkelige nedlukning af statsapparatet i USA.
Den seneste uges nedlukning skyldes politisk uenighed mellem Republikanerne og Demokraterne om en budgetlov.
Samtidig hersker der blandt investorer usikkerhed om, hvorvidt den seneste tids rekorder på de amerikanske aktiemarkeder måske er gået for vidt, så en boble vil briste.
I forvejen har USA's præsident Donald Trumps toldkrig over for stort set alle lande i verden medført en generel usikkerhed om, hvor verdensøkonomien er på vej hen.
Den øjeblikkelige politiske situation i Frankrig, hvor landets premierminister mandag trådte tilbage har også spillet ind på guldets fortsatte himmelflugt i denne uge.
Prisen på guld er ifølge Reuters foreløbig steget med 53 procent i 2025. Det kommer oveni en stigning på 27 procent sidste år.
Storbritanniens hovedstad, London, er det største centrum for handel med guld. Det skyldes primært, at handelsorganisationen London Bullion Market Association (LMBA) har base i London.
LBMA fastsætter standarder og rammer for handel med guld mellem banker, forhandlere og institutioner.
/ritzau/AFP