Vi bruger strøm som aldrig før, og det kan mærkes på omsætningen i energi-, tele- og tv-koncernen Norlys, der torsdag har offentliggjort tal fra regnskabet for første halvår af 2026.

Det fortæller blandt andet, at omsætningen voksede med knap én milliard kroner til 9,1 milliard.

Det skyldes ikke kun bedre afregningspriser for strømmen, men også en øget efterspørgsel, forklarer finansdirektør Anne Mette Aaby Aaes.

- Stadig flere vælger en bil eller lastbil, der kører på strøm, og det kan tydeligt mærkes i vores ladeforretning, hvor vi i første halvår opsatte knap 500 nye ladepunkter over hele landet og solgte 260 procent flere kilowatttimer end i samme periode sidste år, siger hun.

Datterselskabet N1, der er elnetselskab for en stor del af elkunderne i Jylland, har desuden registreret højere sammenlagt forbrug på syv procent.

På trods af den øgede omsætning faldt bruttoresultatet en smule til knap 1,4 milliarder kroner, og ligesom sidste år lykkedes det ikke at få resultatet før skat til at gå i plus.

Underskuddet før skat udgjorde 480 millioner og skyldes blandt andet afskrivninger i forbindelse med opkøbene af Telias mobilforretning og Ewiis fibernet i Trekantområdet.

Samtidig poster Norlys fortsat mange penge i investeringer som eksempelvis ny ladestruktur og udbygning af fibernettet.

- Det kolde vintervejr forsinkede nogle aktiviteter i begyndelsen af året, men vi fastholder vores høje investeringsniveau og forventer at investere et rekordhøjt beløb i den kritiske infrastruktur igen i år, siger Anne Mette Aaby Aaes.

Norlys kom ud af 2025 med et underskud før skat på 1,1 milliard kroner og forventer røde tal på bundlinjen igen i år.

Koncernen er et andelsselskab, der er ejet af de omkring 820.000 kunder i elnetselskabet N1. Selskabet har i alt 3,5 millioner kundeforhold.

RITZAU