Finanstilsynet politianmelder lille vestjysk pengeinstitut
Stadil Sparekasse lever trods flere advarsler fortsat ikke op til lovens krav og politianmeldes nu.
Stadil Sparekasse lever trods flere advarsler fortsat ikke op til lovens krav og politianmeldes nu.
Landets mindste pengeinstitut er blevet meldt til politiet af Finanstilsynet.
Stadil Sparekasse, der har omkring 3000 kunder og har hovedsæde i det vestlige Jylland, lever fortsat ikke op til de lovmæssige krav.
Finanstilsynet har to gange været på inspektion i Stadil Sparekasse, og begge gange har man konstateret overtrædelser af de gældende regler.
Det gælder blandt andet manglende dokumentation af kreditkontrollen, ligesom der ifølge Finanstilsynet ikke har været gennemført tilstrækkelig risikostyringskontrol i mere end to år.
- Finanstilsynet vurderer, at Stadil Sparekasse har udvist grov uagtsomhed ved de konstaterede overtrædelser, da der i en lang periode har været alvorlige mangler i både første og anden forsvarslinje, skriver Finanstilsynet.
Finanstilsynets kritik af Stadil Sparekasse har blandt andet gået på, at direktør Janus Vestergaard varetager for mange funktioner i banken.
Han har forsvaret de mange kasketter med, at der ikke er økonomi til at ansætte flere direktører.
/ritzau/