EU-Kommissionen har givet grønt lys til fusionen mellem Nets og italienske Nexi.
Det skriver Reuters, der henviser til en bekræftelse fra Nexi.
Fusionen vil skabe det største betalingsselskab i Europa.
Fusionen foregår ved, at de eksisterende ejere i Nets modtager aktier i Nexi. I den forbindelse er Nets blevet værdisat til 58 milliarder kroner.
Nets blev så sent som i 2017 solgt i en stor handel, da kapitalfonden Hellman & Friedman købte og afnoterede selskabet fra fondsbørsen i København.
Dengang blev Nets solgt for 33 milliarder kroner, men værdien af selskabet er efterfølgende blevet næsten fordoblet.
De seneste år har Nets gennemført en række fusioner - herunder med tyske Concardis - og solgt dele af sine aktiviteter til amerikanske Mastercard - blandt andet Betalingsservice.
Nets udbyder i dag betalingsløsninger og står i Danmark blandt andet bag Dankortet og driften af NemID.
Nets har aktiviteter i 20 lande i Europa og 4000 ansatte. Nets havde sidste år en omsætning på cirka 7,5 milliarder kroner.
/ritzau/