Flyproducenten Boeing fremhæver sin omsætningsvækst i regnskabet for andet kvartal som bevis på, at selskabet er på rette vej.

Men et tab på 280 millioner dollar - omkring 1,8 milliarder danske kroner - i forbindelse med to specialbyggede Air Force One-fly forværrer indtjeningen.

Det skriver nyhedsbureauet AFP.

De to fly skal efter planen fungere som præsidentfly for den amerikanske præsident, Donald Trump. De er dog forsinkede, og meldingen lyder, at de først er klar om cirka to år.

Der er i den forbindelse også opstået tvivl om, hvorvidt præsidenten overhovedet når at benytte sig af de nye fly, eftersom hans præsidentperiode udløber i 2029, skriver MarketWire.

Den seneste nedskrivning skyldes "yderligere produktions- og certificeringsressourcer", oplyser Boeing.

De to præsidentfly kræver ifølge mediet en særligt kompliceret konfiguration, og det har indtil videre kostet selskabet over tre milliarder dollar.

Flyproducenten har ellers øget sit salg med omkring otte procent til 24,6 milliarder dollar.

Også underskuddet er - trods nedskrivningen - bragt ned.

Det lyder i andet kvartal på 428 millioner dollar sammenlignet med et underskud på 697 millioner dollar i samme periode sidste år.

Den løbende udfyldning af hullet i kassen kommer efter flere år, hvor Boeing oplevede flere problemer med sikkerheden på selskabets fly.

I starten af 2024 var et fly af typen 737 Max involveret i en episode, hvor et vinduespanel kort efter afgang blæste ud og efterlod et stort hul i siden af flyet.

Ingen kom til skade i forbindelse med hændelsen, men det medførte et flyveforbud for 171 Boeing-fly i USA, som skulle undersøges for mulige tekniske fejl.

Tilbage i 2018 og 2019 var 737 Max-fly involveret i to forskellige styrt i henholdsvis Indonesien og Etiopien.

Sammenlagt kostede ulykkerne 348 mennesker livet, og de førte efterfølgende til forlig i milliardklassen.

Boeing gik blandt andet med til at betale omkring 1,5 milliarder kroner i forlig for at have misledt investorer om flyenes sikkerhed.

RITZAU