Det var en fiasko, at Novo Nordisk i september måtte nedlægge 9000 stillinger globalt.

Det siger formanden for Novo Nordisk Fonden, Lars Rebien Sørensen, der efter planen bliver ny bestyrelsesformand i Novo Nordisk, på et online pressemøde.

- Ledelsen skal kigge på sig selv og overveje, om man kunne have gjort noget anderledes for at have undgået den her situation, siger han.

Han mener også, at ledelsen i Novo Nordisk har været "for langsom" til at erkende "fundamentale ændringer" på det marked, som virksomheden opererer i.

Tirsdag blev det annonceret, at over halvdelen af bestyrelsen hos Novo Nordisk, inklusive formand Helge Lund, går af.

Novo Nordisk Fonden, der har aktiemajoriteten i Novo Nordisk, anbefaler, at fondens formand, Lars Rebien Sørensen, bliver ny bestyrelsesformand.

Han vil dog kun varetage posten i en midlertidig periode, siger han på pressemødet.

- Planen er, at jeg skal være her så kort tid som muligt. Maksimalt i to til tre år.

Bestyrelsen skal udskiftes, da Novo Nordisk Fonden mener, at der skal "friske øjne" og "nye kompetencer" ind i bestyrelsen.

Ifølge Lars Rebien Sørensen var den afgående bestyrelse uenig med fondens bestyrelse om, hvor hurtigt denne udskiftning skulle foregå.

71-årige Lars Rebien Sørensen mener selv, at han er den rette til at være formand på grund af hans erfaring.

- Fonden har peget på mig som ny formand. Jeg er godt klar over, at min alder kan være et problem, men jeg har en stor erfaring fra at drive medicinalvirksomhed.

Han har blandt andet været administrerende direktør for Novo Nordisk fra 2000 til 2016, hvor han blev efterfulgt af Lars Fruergaard.

Ved et pressemøde for analytikere tirsdag oplyste Lars Rebien Sørensen, at andre store aktionærer ikke var blevet inddraget i beslutningen om at udskifte i bestyrelsen. Det skriver Børsen.

- Dette er ikke en proces for ledelse, som vi ønsker for fremtiden. Men vi var ikke i en position, hvor vi kunne have en gennemgående dialog med andre aktionærer på grund af emnets følsomhed, sagde han.

Lars Rebien Sørensen vil blive på sin post som formand for Novo Nordisk Fonden, men vil træde tilbage som formand for fondens investeringsselskab, Novo Holdings.

/ritzau/