I det forgangne regnskabsår har den amerikanske techgigant Apple omsat for 416 milliarder dollar imod 391 milliarder dollar året før.
Det kalder finansdirektør Kevan Parekh for et rekordår for techvirksomheden i en pressemeddelelse om regnskabet, som er blevet offentliggjort torsdag aften.
Apple har et forskudt regnskabsår.
I regnskabsårets fjerde kvartal har Apple omsat for 102,5 milliarder dollar. Det er en stigning på otte procent i forhold til samme kvartal sidste år.
- I september var vi begejstrede over at kunne lancere vores bedste iPhone-sortiment nogensinde, inklusiv iPhone 17, iPhone 17 Pro og Pro Max, og iPhone Air, siger topchef Tim Cook i pressemeddelelsen.
Han ser frem til at gå julesæsonen i møde med "det mest ekstraordinære" sortiment af produkter, lyder det videre.
Salget af selskabets populære smartphone - iPhone - er dog ifølge finansmediet MarketWire gået en smule dårligere, end analytikere havde forventet.
Ifølge regnskabet har Apple solgt iPhones for 49,02 milliarder dollar i kvartalet. Det er over 300 milliarder kroner.
Analytikere havde forventet, at salget ville runde 49,3 milliarder dollar.
Apple kan også se tilbage på et år, hvor salget i Kina, som det eneste marked, er faldet.
Sidste år solgte den amerikanske techgigant for 66,9 milliarder dollar i Kina imod 64,3 milliarder dollar i år.
Til sammenligning er salget i Europa steget fra 101,3 milliarder dollar til 111,03 milliarder dollar.
Ifølge finansdirektør Kevan Parekh har Apple nu nået et nyt rekordniveau for antallet af aktive Apple-enheder. Det siger han i pressemeddelelsen.
Apple er et amerikansk techfirma, som er grundlagt i 1976. Selskabet står bag iMac-computerne, iPhones og iPads.
/ritzau/
