JobTeam, der er et landsdækkende vikar- og rekrutteringsbureau, har overtrådt konkurrenceloven ved at modsætte sig et uanmeldt kontrolbesøg.

Det skriver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i en pressemeddelelse.

Under besøget valgte en ansat at slette 5000 "elementer", hvoraf størstedelen var mails fra virksomhedens IT-system.

Sletningen skete metodisk og bar ifølge styrelsen præg af at være målrettet.

Efterfølgende lykkedes det styrelsen at genskabe alt materialet.

Det nævnes ikke, hvad indholdet af de slettede mails var, eller hvad der ifølge styrelsen blev forsøgt skjult.

Det vurderes, at virksomheden skal straffes med en bøde, men bødespørgsmålet vil afhænge af sagens udfald i tilfælde af en anke.

Stefan Kobbernagel, der er kontorchef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, siger i meddelelsen, at kontrolundersøgelser er afgørende for, at styrelsen kan håndhæve loven.

- For det er ofte her, at vi finder de fældende beviser for en overtrædelse af konkurrencereglerne, siger han.

- Virksomheder har pligt til at samarbejde med os under en kontrolundersøgelse, og det er forbudt at slette materiale, når undersøgelsen er i gang.

- Sletning af materiale svækker vores mulighed for at håndhæve konkurrencereglerne, og det kan medføre bøde.

Kontrolbesøget blev oprindeligt foretaget, fordi styrelsen havde en formodning om, at konkurrenceloven tidligere var blevet brudt i en anden sag, skriver den i meddelelsen uden at uddybe, hvad det mulige brud tog afsæt i.

Der mangler fortsat at blive truffet afgørelse i denne sag.

Når styrelsen foretager kontrolbesøg, kan den vælge at åbne en sag mod en virksomhed. Eller også kan den vælge at lukke en sag med advarsel og en påmindelse om, at lovgivningen skal overholdes.

RITZAU