»Jeg sagde ja, fordi det gjorde alle de andre.«

Sådan lyder det indledningsvis fra Liberal Alliances formand, Alex Vanopslagh, i onsdagens afsnit af B.T.s debatpodcast, Borgerlig Tabloid.

Her spørger vært Joachim B. Olsen ind til hans medvirken i TV 2s allerede meget omtalte partilederprogram, der har premiere onsdag.

Programmet, der har fået navnet 'Højskolen – 24 timer. 12 partiledere. En samtale om Danmark', har samlet alle landets partiledere på Ryslinge Højskole til politiske samtaler og debatter i 24 timer.

På premieredagen har kritik af processen op til programmet fyldt i medierne, og flere politikere har givet udtryk for, at de undervejs har været meget skeptiske.

Blandt andre De Konservatives formand, Mona Juul, der i første omgang sagde nej, fortæller hun i første afsnit.

Samme skepsis havde Alex Vanopslagh ikke – han valgte dog at stille ét centralt krav til TV 2, for at han kunne gå med til projektet:

»Til at starte med var der lagt op til, at det skulle være med flere overnatninger – og med mikrofon og kamera på næsten hele tiden, og det synes jeg faktisk var lidt respektløst over for os partiledere,« lyder det fra Alex Vanopslagh i Borgerlig Tabloid.

Han fortsætter: »Det er jo meget af vores tid, I (TV 2, red.) beder om, for at I kan lave et fedt tv-program. Så en af de betingelser, vi stillede, var, at det kun skulle være én overnatning.«

I Borgerlig Tabloid deler debatredaktør og vært Joachim B. Olsen sin 'dom' over det første af seriens i alt fire afsnit:

»Jeg synes, det var røvkedeligt,« lyder det fra B. Olsen, hvortil Vanopslagh siger, at han ikke kommer til at se programmet:

»Jeg var der jo. Hvorfor skal jeg så til at se det?«

Bliver det vildere?

»Nej, det bliver meget hyggelig stemning,« svarer Vanopslagh, der tilføjer, at han selv var lidt skuffet over, at hans egen snak med statsminister Mette Frederiksen ikke slog flere gnister.

»Jeg havde regnet med, at vi virkelig skulle krydse klinger. Der gik lidt for meget højskolestemning i den, så det blev lidt kedeligt. Men det må seerne jo selv vurdere,« afslutter Vanopslagh.

Sekvensen med Mette Frederiksen og Alex Vanopslagh er ikke med i første afsnit, som allerede nu kan ses på TV 2 Play, og som har premiere på TV 2 onsdag klokken 20.00.

Hør interviewet med Vanopslagh i onsdagens afsnit af Borgerlig Tabloid, som du kan lytte til på B.T.dk, Spotify, Apple Podcast eller ved at trykke 'lyt' herunder:

Borgerlig Tabloid

Alex Vanopslagh har haft succes på stribe. Siden han blev leder af Liberal Alliance efter partiets katastrofevalg i 2019, er det kun gået én vej for hans parti – fremad. Alligevel mangler der én ting: politisk indflydelse på Christiansborg. Vanopslagh har kun siddet i opposition, og hvis meningsmålingerne holder, kan det meget vel fortsætte, efter at danskerne har sat deres kryds den 24. marts. B.T.s politiske analytiker, Henrik Qvortrup, har endda meldt ud, at blå blok mere eller mindre har tabt kampen om statsministerposten. Hvad vil Vanopslagh gøre for at ændre det – og hvorfor peger han ikke på Troels Lund Poulsen som statsminister … eller på sig selv? Det spørger vi ham om i dag. Vært: Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T. Gæst: Alex Vanopslagh, formand for Liberal Alliance Journalister: Maria Asmine Dam og Emilie Maja Jeppesen  Producer: Teis Zacho og Maria Asmine Dam Er du tvivl om, hvad du skal mene om aktuelle emner, så tilmeld dig nyhedsbrevet Borgerlig Tabloid fra Joachim B. Olsen - så får du borgerlig argumenter direkte i din indbakke:   https://www.bt.dk/debat/borgerlig-tabloid-faa-borgerlig-debat-direkte-i-din-indbakke Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.