USA-ekspert: Det her skal du holde øje med nu


Når Donald Trumps sejrsrus har lagt sig, er der særligt én ting, du skal holde øje med.
Nemlig hvem, der skal sidde i Donald Trumps ministerkabinet og dermed udgøre det rådgivende organ, der skal sidde tættest på Trump fra januar og fire år frem, når han tager hul på sin præsidentperiode.
»Hold øje med navnene nu!«
Sådan lyder opfordringen i hvert fald fra USA-analytiker Mads Dalgaard Madsen i B.T.s debatpodcast Borgerlig Tabloid.
»Hvem bliver ansvarlig for Pentagon? Hvem bliver ansvarlig for Energiministeriet? Og hvilken rolle får Elon Musk i det hele?«
Rigmanden og Tesla-CEO'en Elon Musk er blevet spået en central rolle i Trumps regering, efter Trump har luftet tanken om et slags ministerium for statslig effektivisering med Elon Musk i spidsen.
»Så jeg holder virkelig meget øje med Elon Musk. Bliver han en del administrationen? Bliver han ansvarlig for ‘Department of Government Efficiency’?«

Mads Dalgaard Madsen fortsætter:
»Sidstnævnte vil virkelig blive en udfordring for de bureaukrater, der sidder i Washington D.C. For Elon Musk har sagt, at han kan finde to billioner dollar i det føderale budget. Det er en nedsabling af ministerierne i USA!«
Et andet navn, som Mads Dalgaard Madsen holder særligt meget øje med, er Robert F. Kennedy Junior - den tidligere tredje og uafhængige præsidentkandidat, der i august indstillede sin kampagne og erklærede sin fulde støtte til Donald Trump.
»Kommer han til at blive sundhedsminister? Dét kommer til at blive interessant.«
'Interessant' fordi Kennedy flere gange har gjort sig bemærket med kontroversielle udsagn om Covid-19.
Fælles for de ministre, som Trump måtte udpege, er, at de skal godkendes i Senatet.
Ifølge Mads Dalgaard Madsen er det derfor ekstremt vigtigt for Donald Trump, at han vundet Senatet.
»Donald Trump har nu alle muligheder for at sætte præcis det hold omkring ham, som han vil - og det er afgørende for den magt, han kommer til at få.«
Lyt til onsdagens afsnit at B.T.s debatpodcast Borgerlig Tabloid hvor USA-analytiker Mads Dalgaard Madsen fortæller, hvad du bør tage med fra valgresultatet.
Lyt i Spotify, Apple Podcast eller ved at trykke 'lyt' herunder.
Husk at du kan holde dig opdtaeret på det amerikanske valg i B.T.s liveblog HER.