»Der er ingen problemer på de »brune« gymnasier« Det er den løgn, som integrationsekspert Tina Magaard har observeret.
Hun fortæller i onsdagens afsnit af debatpodcasten Borgerlig Tabloid, at særligt ledere på de såkaldt »brune« gymnasier, synges uvillige til at tale om problemerne. Det på trods af, at integrationseksperten selv netop flest tegn på social kontrol netop der.
Men lærere og ledere er simpelthen for bange for at skræmme kommende elever væk og miste penge. De kan også være bange for, at de muslimske elever skifter til nabogymnasiet, hvis de eksempelvis ikke tillader et muslimsk bederum.
Selv har integrationseksperten observeret massive problemer på landets ungdomsuddannelser. De muslimske elever holder konstant øje med hinanden, og hvis en muslimsk pige bare taler med en dansk dreng, kan hendes liv blive ødelagt af sladder og social udstødelse.
Deres strenge regler om adskillelse fra danskerne får de typisk også indprentet af religiøse ledere, sådan som vi for nylig fik bevis på i en snart berygtet tale holdt i Det Islamiske Trossamfund.
Konsekvensen for Danmark er alvorlig. Det kan godt være, at disse gymnasier nok udklækker en masse muslimske studenter, men det er naivt at tro, at de er blevet integrerede, hvis de ellers i tre år har gjort alt for ikke at blive for danske.
Men ifølge Tina Magaard kan integrationen faktisk lade sig gøre, hvis der er evner og vilje til det ude på den lokale institution. Det har hun også observeret. Men det kræver først og fremmest modige og engagerede lærere, der bliver bakket op af deres ledere.
Uddannelserne med mange indvandrere skal støttes i den kulturkamp, de midt i. Ud over mere uddannelse i den sociale kontrols mekanismer kan man helt oplagt se på at støtte disse gymnasier økonomisk, så de i en årrække bliver mindre afhængige af antallet af elever, og så dem, der udøver social kontrol, kan smides ud.
Vi har hverken tid eller råd til at lade berøringsangst og bedaget politisk korrekthed komme i vejen for at tale om problemerne. Ungdomsuddannelserne er måske den sidste chance i unge danske muslimers liv, hvor vi kan nå dem.
Astrid Johanne Høg
Denne leder er inspireret af onsdagens afsnit af Borgerlig Tabloid – podcasten fra B.T.s debatredaktion, der alle hverdage sætter en tydelig og velargumenteret borgerlig dagsorden. Lyt i Spotify, på Apple Podcast eller ved at trykke play herunder:

