Skriv dig op til nyhedsbrevet Borgerlig Tabloid og få B.T.s ledere med borgerlige argumenter til tidens store debatter fra Joachim B. Olsen direkte i din indbakke:
Efter 470 dages krig i Gaza er en våbenhvile nu en realitet. Endnu en krig mellem Israel og palæstinenserne er slut, og endnu engang har Israel vundet. Ingen tror vel for alvor på, at det var sidste gang, vi kommer til at opleve det.
Der bliver nemlig ingen varig fred mellem Israel og palæstinenserne.
Det skyldes ikke, at palæstinenserne ikke har deres egen stat.
Sådan en har aldrig eksisteret, og de har sagt nej hver gang, de har fået en sådan tilbudt.
Ideen om at en palæstinensisk stat som løsningen på konflikten er besnærende, men også åbenlyst fyldt med logiske brister.
For det første er stater i krig med hinanden hele tiden. Hvorfor en palæstinensisk stat skulle være en undtagelse fra den kendsgerning, synes ingen at have et godt svar på.
Derudover er selvstyret på Vestbredden bundkorrupt og alternativet til selvstyret er mere eller mindre jihadistiske fraktioner. Forudsætningerne for en succesfuld og fredelig palæstinensisk stat er simpelthen ikke til stede.
Det skyldes heller ikke Israels bosættelser, at der aldrig bliver fred - måske endda tværtimod.
Der har ingen bosættelser været i Gaza siden 2005. Alligevel var det netop fra Gaza, at Israel oplevede det værste terrorangreb den 7 oktober 2023. Terrorangrebet, som startede den krig, Israel nu har vundet.
I øvrigt var der også terror før 1967, altså inden Israel erobrede Gaza og Vestbredden fra henholdsvis Egypten og Jordan, og dermed inden Israel havde en eneste bosættelse.
Så hvis det ikke er fraværet af en palæstinensisk stat og bosættelserne, som forhindrer en varrig fred, hvad er så årsagen?
Årsagen er den simple, at palæstinensernes identitet dybest set ikke består af andet end at se sig selv som ofre og bekrige Israel og jøder. Det er det, som binder palæstinenserne sammen og uden de to komponenter, så er der ikke noget homogent palæstinensisk folk.
Uden denne identitet ville palæstinenserne skulle genopfinde sig selv, og da der er tale om en gruppe mennesker, som aldrig har båret de fulde konsekvenser af deres handlinger, så er forudsætningerne for at palæstinenserne kan genopfinde sig selv -som et folk der ønsker fred og samekstiens med Israel - ganske enkelt ikke til stede.
Palæstinenserne er jo vant til, at de kan starte en brutal krig mod Israel, tabe den krig og så kommer gavmilde udenlandske donorer med milliarder af dollars og genopbygger hospitaler, skoler og infrastruktur.
Det mønster har vi set igen og igen.
Palæstinenserne har simpelthen lært, at starter de en krig mod Israel, så medfører det på sigt nye hospitaler, skoler, beboelsesbygninger, veje etc, etc.
Det scenarie vil igen udspille sig over de kommende måneder og år, og så vil angrebene mod Israel vende tilbage. Sikkert på en ny måde.
Det er tragisk, men fuldstændig forudsigeligt.
Den palæstinensiske identitet og kultur dikterer det. Palæstinenserne elsker offerrollen for meget til, at der bliver varig fred.
Denne leder er inspireret af fredagens afsnit af Borgerlig Tabloid – podcasten med B.T.s debatredaktør Joachim B. Olsen, der sætter en tydelig og velargumenteret borgerlig dagsorden. Lyt i Spotify, på Apple Podcast eller ved at trykke 'lyt' herunder: