Hvis der er noget vi danskere er stolte af og som gentages igen og igen, så er det billedet af vores lille land som et af verdens rigeste og med en bomstærk økonomi.

Det er mildest talt en illusion. Det er en stor fed løgn.

Sandheden er, at det er staten, som er rig. Den offentlige sektor er rig. Men det er danskerne ikke.

Sandheden er også, at staten i årevis har opkrævet for meget i skat i Danmark i et omfang, at vi taler om en fuldtonet skandaløs omgang med borgernes penge.

Særligt under Mette Frederiksen som statsminister er udviklingen gået grassat. Men lad os starte med at se på de helt nøgne fakta over en længere årrække.

Professor i økonomi ved Aarhus Universitet Christian Bjørnskov har set nærmere på udviklingen i den økonomiske vækst i Danmark i de seneste 25 år. Målt på BNP pr. indbygger er vores velstand steget med knap 28 procent. Det er faktisk i underkanten af, hvad vores naboer har præsteret, men det er slet, slet ikke her skandalen ligger.

Problemet er, at danskernes privatforbrug i det seneste kvarte århundrede kun er vokset med 4,8 procent. Langt hovedparten af fremgangen i Danmark kommer ikke borgerne til gode. Vores faktiske mulighed for at bruge penge står i stampe.

Ifølge Christian Bjørnskov er fem sjettedele af danskernes vækst forsvundet i større handelsbalance, statslig opsparing, større offentligt forbrug og større investeringer.

Bjørnskovs pointer fik mig til at kigge lidt dybere på de offentlige finanser i Danmarks Statistik. Da Mette Frederiksen blev statsminister første gang, var det offentlige forbrug på 559 milliarder kroner. Det var i 2019. I 2024 var forbruget vokset til 672 milliarder kroner.

Se, det er jo ret beset en helt legitim politisk prioritering at lade pengene flyde frit i det offentlige, mens danskerne ikke nyder godt af det i privatøkonomien. Selv om antallet af bureaukrater vokser, så skulle den offentlige service trods alt blive bedre. Meget tyder dog ikke på det.

Prioriteringen er tåbelig, men heller ikke oprustningen af skrankepaver er den egentlige skandale her. Først når vi kigger på bundlinjen af hele den offentlige økonomi, begynder det at løbe koldt ned af ryggen.

De rå tal viser nemlig, at den offentlige sektor i 2021, 2022 og 2023 havde et samlet overskud på omkring 100 milliarder kroner. I hvert eneste år. I 2024 steg overskuddet til 130,5 milliarder.

Normalt taler vi om, at det er uansvarligt, hvis politikerne bruger for mange penge og kører med underskud over en længere periode. Men hvem pokker har bildt os ind, at det er ansvarligt at opkræve så meget i skat, at staten skal være en overskudsforretning?

Lige nu har staten en konto i Nationalbanken på 800 milliarder kroner. Det er en skandaløs ophobning af borgernes penge, som er foregået på Mette Frederiksens vagt.

I disse dage er det folkesport nummer et at tjekke årsopgørelsen. Hvis der er kø til Skat, kan jeg hermed afsløre, at du har betalt alt, alt for meget skat.

Tallene er som de er. Derfor bør alle have statens gigantiske opsparing i hukommelsen, når fødevare- og benzinpriserne stikker af, og løsningen fra statsministeren er en check til det ene og en check til det andet. Det er uværdigt.

Danmark står i en helt unik situation, hvor vi kan forbedre familiernes økonomi markant. Det er tid til at sænke skatter og afgifter.

Jeg ønsker alle et godt valg.