Kære læser
Liberal Alliance og Venstre er begge liberale partier. Alligevel er de vildt uenige om ligestillingspolitik.
Fredag tordnede de partiers politiske ordførere, Sólbjørg Jacobsen og Jan E Jørgensen, sammen i Borgerlig Tabloid.
Den konkrete anledning var en kronik skrevet af tre medlemmer af Folketinget for Venstre, Linea Søgaard-Lidell, Marie Bjerre og Anni Matthiesen.
I kronikken kommer de med nogle hårde beskyldninger mod Liberal Alliance.
De skriver for eksempel:
“Det undrer, at et parti, der kalder sig liberalt, modarbejder ligestilling, promoverer et håbløst gammeldags kvindesyn og taler ned til kvinder.”
Personligt synes jeg, at det er helt åbenlyst, at Venstre i den her debat bruger stråmandsargumenter, altså tillægger politikere fra LA holdninger, de ikke har og ikke har givet udtryk for.
Men bedøm selv.
Apropos Venstre, så har det gamle parti holdt landsmøde i denne weekend.
Jeg mener, at det gamle parti burde have brugt weekenden på at nedlægge sig selv. Det har jeg skrevet en leder om, som du kan læse nedenfor.
Tak fordi du lytter og læser med.
Jeg håber, du får en rigtig god weekend.
Du kan – som altid – lytte til afsnittet i Spotify, Apple Podcast eller der, hvor du plejer at lytte til podcast. Og som noget nyt kan du også se afsnittet på B.T.s YouTube-kanal.
B.T. mener: Venstre bør nedlægge sig selv
Venstre har i denne weekend holdt landsmøde, men Venstre burde i stedet nedlægge sig selv og melde sig ind i Liberal Alliance. Der er ikke brug for to liberale partier i Danmark.
I sommerferien deltog den tidligere Venstre-profil, Søren Pind, i Jyllands-Postens politiske podcast, Under Gulvtæppet.
Her slog han på tromme for, at Liberal Alliance skulle nedlægge sig selv og melde sig under Venstres faner.
»I virkeligheden er mit største håb for genrejsning af det borgerlige Danmark, at LA og Venstre en dag slutter sig sammen,« sagde Pind.
Det var underforstået, at det skulle være under Venstres faner, og det er ikke underligt, når han nu selv er venstremand.
Men bortset fra det, så var det dog lidt svært at følge hans logik.
Han synes nemlig, at Liberal Alliance gør det rigtigt godt.
Han roste Liberal Alliance for både at udvikle politik og formulere en borgerlig fortælling.
Han fik i programmet spørgsmålet: 'Hvem er hjertet i det borgerlige Danmark?' Og det ville han ikke svare på, men det var svært ikke at tolke hans afvisning, af at ville svare på spørgsmålet som, at han ikke havde lyst til at sige det ham tænkte: Liberal Alliance.
Han mente, at en af de vigtigste politiske dagsordener var en »reformering af den offentlige sektor«, og at der skabes mere »selvstændighed for borgerne« – og at det projekt lå stille i regeringen.
Men det er netop to af Liberal Alliances vigtigste dagsordener.
Modsat mente han, at Venstre har en lang række alvorlige problemer. Et eksempel på det var, at Venstre i jagten på magten snart har indtaget alle politiske synspunkter, og at vælgerne derfor har svært ved at genkende partiet.
Han kaldte det et pagtbrud med vælgerne.
Han mente også, at det borgerlige Danmarks største problem er fraktionering – altså at der er for mange partier i blå blok.
Man kan også lytte til det seneste afsnit af B.T.s debatpodcast, Borgerlig Tabloid. Her tørnede Liberal Alliances politiske ordfører, Sólbjørg Jacobsen og Venstres ditto, Jan E. Jørgensen, sammen i en debat om ligestilling. Her blev det også tydeligt, at det ægte liberale parti er Liberal Alliance.
Jeg er helt enig med Søren Pind i hans pointer, men han drog jo helt åbenlyst den forkerte konklusion af sin egen analyse.
Det er Venstre, som bør nedlægge sig selv og melde sig under Liberal Alliances faner.
Der er ikke brug for to liberale partier i Danmark.