Anna skal slås ihjel i Abuds idealsamfund – alligevel vil hun give flere som ham dansk pas
Abud Mustafas udtalelser berører hende voldsomt. Alligevel vil Anna Bjerre (Å) give statsborgerskab til flere som ham. Det siger hun nu i B.T.-podcasten Borgerlig Tabloid.
Selvom Anna Bjerre Johansen (AL) selv er queer og tager kraftigt afstand fra debattøren Abud Mustafas holdninger til homoseksuelle, så nægter hun fortsat at indføre sindelagskontrol. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
»Det er jo ekstremt ubehageligt, og jeg vil gerne starte med at sige, at jeg tager meget kraftigt afstand fra de her holdninger.«
»Jeg synes, at det er fuldstændig uacceptabelt, og ja, jeg bliver berørt af det. Det må jeg indrømme.«
Sådan lyder reaktionen fra det nyvalgte folketingsmedlem for Alternativet, Anna Bjerre Johansen, der identificerer sig selv som queer.
Det sker i det seneste afsnit af B.T.s debatpodcast, Borgerlig Tabloid, hvor hun svarer på den kontroversielle udtalelse, som Abud Mustafa kom med i programmet tidligere på ugen.
Her fastslog den muslimske debattør, skuespiller og tidligere bandekriminelle nemlig, at der i hans islamiske idealsamfund vil være dødsstraf for homoseksualitet.
Det skete, efter at han i TV 2-programmet 'Højskolen' ikke ville svare, da han af Liberal Alliances politiske ordfører, Mads Strange, blev spurgt ind til sit syn på homoseksualitet. Et program, som Anna Bjerre også deltog i.
Deltagerne i 'Højskolen' på Brandbjerg Højskole, hvor der bliver diskuteret danskhed. Foto: Krestine Havemann / TV 2
Men selvom Anna Bjerre tager »kraftigt afstand« fra Mustafas homofobiske holdninger, så går hun og Alternativet alligevel ind for en meget 'venlig' udlændingepolitik, ligesom partiet er kraftige modstandere af, at statsborgerskabsansøgere skal screenes for udemokratiske holdninger.
» I Alternativet er vi lodret imod, at vi skal have den her sindelagskontrol, fordi der er nogle grundlæggende demokratiske principper, som jeg synes er fundamentale at holde fast i, og som jeg ikke vil gå på kompromis med for at lukke nogle bestemte personer ude.«
» Også selvom jeg gerne vil anerkende, at jeg synes, det er super ubehageligt, at Abud har den holdning,« lyder det fra Bjerre i podcasten.
Men anerkender du, at det er et problem, hvis vi får flere og flere mennesker til Danmark, der har den her slags holdninger som Abud?
»Det er da 100 procent et problem,« svarer Anna Bjerre Johansen, hvorefter vært Joachim B. Olsen indskyder: »Men er det så ikke selvmodsigende, Anna?«
»Det ville være selvmodsigende, hvis jeg havde en forestilling om – som jeg tror at der er nogle på højrefløjen, der har – at der bare kommer en million udgaver af Abud. Det er ikke det, jeg ser for mig,« svarer hun.
Men du stemmer stadigvæk for, at vi får flere som Abud?
»Ja, og så må vi tage de problemer, der eventuelt kommer,« slår folketingspolitikeren fast og tilføjer, at ‘problemerne’ skal løses ved hjælp af integrationsinitiativer.
Hvordan vil du personligt have det, hvis der kommer flere og flere i det her samfund, som mener, at du – i deres idealsamfund – skal slås ihjel?
»Det, synes jeg, er mega ubehageligt, og derfor er jeg da klar til at gøre, hvad jeg kan for at kæmpe imod,« lyder det fra Anna Bjerre Johansen.
En påstand Joachim B. Olsen angriber ved at fremhæve, at Alternativet – ifølge hans research – ikke har stemt for en eneste stramning på udlændingeområdet.
I Podcasten vælger B. Olsen derfor at opsætte et konkret scenarie.
»Hvis en ansøger mener, at du - i deres idealsamfund - skal slås ihjel fordi du er homoseksuel – vil du så stadig stemme for at give vedkommende dansk statsborgerskab?,« spørger B. Olsen
»Jeg vil ikke acceptere, at vi smider nogen ud på baggrund af sindelagskontrol. Så det ville jeg, fordi jeg er imod sindelagskontrollen,« svarer hun og understreger, at ansøgere – i hendes optik – skal dømmes ud fra deres handlinger og ikke deres holdninger.
»Det er det, jeg kalder suicidal empathy,« lyder det afslutningsvis fra B. Olsen
Hør hele debatten herunder, på B.T.dk, Spotify, Apple Podcast eller der, hvor du plejer at lytte til podcast. Du kan også se hele afsnittet som vodcast på B.T.s YouTube-kanal.
Programmet Højskolen på TV 2 har sat gang i debatten om islam og indvandring. Ikke mindst efter at en af deltagerne i programmet, Abud Mustafa, her i Borgerlig Tabloid i mandags erkendte, at i hans islamiske idealsamfund skal homoseksuelle slås ihjel. Dagens gæst, Alternativets Anna Bjerre, deltog også i Højskolen, og selvom hun mener, at Abuds holdninger er forkerte, så synes hun, at de borgerlige partier er nogle hyklere, når de raser over Abud Mustafa og andre muslimer, der deler hans holdning. Hvorfor? Og er kritikken fra Anna Bjerre overhovedet relevant og rimelig? Vært: Joachim B. Olsen, debatredaktør på B.T. Gæst: Anna Bjerre Johansen, medlem af folketinget for Alternativet Journalister: Maria Asmine Dam og Emilie Maja Jeppesen Podcastredaktør: Maria Asmine Dam Producer: Teis Zacho Er du tvivl om, hvad du skal mene om aktuelle emner, så tilmeld dig nyhedsbrevet Borgerlig Tabloid fra Joachim B. Olsen - så får du borgerlig argumenter direkte i din indbakke: https://www.bt.dk/debat/borgerlig-tabloid-faa-borgerlig-debat-direkte-i-din-indbakke Der kan være sponsoreret indhold og reklame i podcasten.