Vilde babyplaner i kendisparrets hjem: 'Han håber, jeg skifter mening'
Frederik Haun prøver fortsat at overtale sin mand Morten Kjeldgaard til at få flere børn. Han har dog én stor bekymring.

Frederik Haun prøver fortsat at overtale sin mand Morten Kjeldgaard til at få flere børn. Han har dog én stor bekymring.

Kendisparret Frederik Haun og Morten Kjeldgaard var til rød løber i Imperial, da Hella Joofs nye film 'Nøjsomheden' skulle vises.
Her kunne parret løfte sløret for, at de endnu ikke har lagt en familieforøgelse helt på hylden, selvom de ikke er helt enige om fremtiden.
De blev forældre til tvillinger tilbage i september 2024.
Jeg kan forstå, at I stadig betaler for at have et nedfrosset embryo (befrugtet æg, red.), hvordan er det at have forskellige standpunkter i forhold til at få flere børn?
»Vi er rigtig gode i vores parforhold til at snakke om det. Vi er ret afklarede med, hvordan det forholder sig. Så kan det godt være, at vi ikke har de samme drømme om fremtiden. Det har vi ikke,« fortæller Frederik Haun til B.T.
Ved siden af står Morten Kjeldgaard og trækker på smilebåndet, da han hører sin mands svar:
»Han håber, jeg skifter mening. 'Let's be real',« siger Morten Kjeldgaard.
Han lægger ikke skjul på, at Frederik Haun har forsøgt at overtale ham til at få et barn mere, selvom de begge er glade for den familie, de har nu.
Kunne du blive fristet?
»Ja...,« siger en tøvende Morten Kjeldgaard, inden Frederik Haun hurtigt bryder ind:
»Drømmeren i mig siger, at det ikke er til at vide, om du om fem år er lige så afklaret. Du siger, at du er, men det ved man aldrig.«
Det er dog også med i deres overvejelser ikke at blive forældre igen i en alt for sen alder.
»I og med, at jeg er 41, så kan jeg godt mærke, at det begynder at være sådan, at hvis vi skal have flere børn om fem år. Hvor gammel bliver jeg så, og bliver jeg overhovedet så gammel. Det er noget, der fylder ret meget,« lyder det fra Morten Kjeldgaard.
Anderledes forholder det sig for den 35-årige Frederik Haun:
»Lige nu fylder det ikke. Hvis vi skulle have et barn mere, skal det være inden for de næste fem-seks år, ikke om 10 år, så jeg føler, der er alt tid i verden. Så længe vi er sunde og raske og ved, at vi kan tage os godt af vores børn, så ser jeg ingen grund til, at vi ikke kunne,« afrunder han.